Mammutunge, död för 42.000 år sedan, infryst i permafrosten i Sibirien, upptäckt 2007. Arkivbild. Foto: TT

Muterade mammutar sist på jorden

Uppdaterad
Publicerad

Det var nog illa ställt med de sista ullhåriga mammutarna som trampade runt på jorden för ungefär 4.000 år sedan. Forskarna hittade ett flertal skadliga mutationer, som påverkade genfunktionen.

Amerikanska forskare har undersökt arvsmassan hos en individ som levde en tid innan arten dog ut med genomet hos en mammut som levde betydligt längre tillbaka, för ungefär 45.000 år sedan. Den yngsta mammuten levde i en isolerad grupp om ungefär 300 individer på ön Wrangel, och forskarna fann flera skadliga mutationer.

Läs mer: Därför dog de sista ullhåriga mammutarna

Mammuten verkar bland annat ha fått problem med att uppfatta olika dofter, vilket kan påverka social status och möjlighet att få para sig. Dessutom verkar pälsen ha påverkats, enligt studien som publiceras i tidskriften Plos Genetics.

De ullhåriga mammutarna på fastlandet dog ut för ungefär 10.000 år sedan, till följd av ett varmare klimat och människans jakt. Små ö-populationer klarade sig längre, fram till för ungefär 3.700 år sedan. Men där blev alltså inavel ett stort problem.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.