Alexander Pama, chefen för den nationella rådet för katastrofhantering, pekar på en satellitbild av orkanen. Foto: TT

Nu är orkanen bara timmar bort

Uppdaterad
Publicerad

Med bilderna av jätteorkanen Haiyans massförstörelse färskt i minnet flyr nu över en halv miljon filippiner sina byar samtidigt som ett nytt oväder snart drar in över den östra kusten.

Först väntas orkanen dra fram över isolerade fiskebyar på ön Samar, sedan är fattiga jordbruksområden i centrala Filippinerna i farozonen. Även huvudstadsområdet runt Manila, med totalt 12 miljoner invånare, kan drabbas, skriver TT.

Störst är kanske oron i Tacloban, staden som ödelades av Haiyan. Det är staden där Jojo Moro väntar, rädd att förra årets händelser ska upprepa sig. Över 7.000 människor miste livet eller försvann när Haiyan träffade de filippinska öarna.

Med kastvindar på över 60 meter per sekund är Hagupit dubbelt så kraftig som gränsen för orkan. Dessutom för den med sig stora regnmängder och väntas orsaka jordskred.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.