Gå direkt till textinnehållet
Live

Senaste nytt om kriget i Gaza

Kriget i Gaza, som inleddes efter Hamas attack mot Israel den 7 oktober 2023, har lett till tiotusentals civila dödsoffer och svårt humanitärt lidande.

Följ det senaste om utvecklingen i SVT:s liverapport.

Kriget i Gaza, som inleddes efter Hamas attack mot Israel den 7 oktober 2023, har lett till tiotusentals civila dödsoffer och svårt humanitärt lidande.

Följ det senaste om utvecklingen i SVT:s liverapport.

Senaste nytt om kriget i Gaza och Mellanöstern

SVT-avatarSVT-avatar
Linnea Carlén
SVTReporter

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Israeliska flygvapnet slår till mot Hizbollah-mål

Efter den dödliga attacken mot det av Israel annekterade området Golanhöjderna, som träffade en lekplats i Majdal Shams, uppger israelisk militär att man har utfört flera attacker mot den terrorstämplade, Iranstödda milisrörelsen Hizbollah i Libanon.

"Under natten slog det israeliska flygvapnet till mot en rad Hizbollah-mål både djupt inne på libanesiskt territorium och i södra Libanon, inklusive vapenlager och terrorinfrastruktur", skriver IDF i ett inlägg på Telegram.

De områden som attackerats uppges vara Bekaadalen i östra Libanon, Chabriha och Borj El Chmali nära staden Tyros samt byarna Kafarkila, Rab El Thalatine, Khiam och Tayr Harfa.

Israel har uppgett att det är Hizbollah som ligger bakom attackerna mot Golanhöjderna, något gruppen var snabb att förneka.

Överblick

Carl Enderstein bylinebild
Carl Enderstein
SVTreporter

Nationalistiska brott ökar på Västbanken

660 nationalistiska brott på Västbanken registrerades mellan januari och juni, visar siffror från israeliska myndigheter skriver Haaretz.

Det är en ökning jämfört med samma period 2025, då 440 nationalistiska brott registrerades.

Det rör sig om skadegörelse, stenkastning, anlagda bränder och jordbruksrelaterade brott. Antalet skadade och dödade palestinier ökade med 70 procent under samma period.

Carl Enderstein bylinebild
Carl Enderstein
SVTreporter

Israel: Stabiliseringstyrka ska sättas in i Gaza

Israels regering har godkänt att den internationella stabiliseringsstyrkan (ISF), som ingår i USA:s president Donald Trumps 20-punkts ”fredsplan”, får gå in i Gaza.

En israelisk tjänsteman uppger att styrkan ska verka ”i full samordning” med den israeliska militären, skriver Times of Israel.

Det är ännu oklart när ISF ska sättas in men styrkan kommer inkludera 200 personer från ”vänligt sinnade länder som Uganda och Mexiko”, rapporterar Reuters.

Mattias Kjellman bylinebild
Mattias Kjellman
SVTReporter
Foto: Leo Correa/AP/TT

Bosättarattacker mot palestinska byar på Västbanken

Israeliska bosättare attackerade palestinska byar på den ockuperade Västbanken tidigt på söndagen. De ska ha tänt eld på två moskéer och klottrat på byggnader, enligt palestinska företrädare. Det rapporterar Reuters.

Attackerna följer efter en händelse i fredags då fyra palestinier och två israeliska soldater dödades när en grupp israeliska bosättare – varav vissa var beväpnade, närmade sig den palestinska byn Tal, sydväst om Nablus.

Israeliska försvarsmakten, IDF, ska också ha inlett ”omfattande militära operationen” över hela Västbanken som beordrats av Israels premiärminister Benjamin Netanyahu.

IDF ska ha stormat flera städer och byar samt frihetsberövat hundratals palestinier, enligt Al Jazeera.

Mattias Kjellman bylinebild
Mattias Kjellman
SVTReporter

Israel förbereder en stor militär operation på Västbanken

Den israeliska militären förbereder för en storskalig operation på den ockuperade Västbanken – efter att fyra palestinier och två israeliska soldater dödats i sammandrabbningar där under fredagen. Det rapporterar CNN.

Times of Israel skriver att Israels försvarsmakt, IDF, avbröt helgpermissionen för soldater som tjänstgör på Västbanken och uppgav i ett uttalande att soldaterna ”förbereder sig för omfattande antiterrorverksamhet” och att IDF förbereder för att skicka förstärkningar till området.

Den högerextrema Israeliska finansministern Bezalel Smotrich krävde rivning av palestinska byar i området som svar på de israeler som dödades.

IDF meddelade även under fredagen att de infört utegångsförbud för de palestinska byarna Tell och Bureij, samt den närliggande judiska bosättningen Shiloh.

SVT-avatarSVT-avatar
Astor Fogström
SVT

”Hämndlysten atmosfär” på Västbanken efter skottlossningen

Borgmästaren i byn Tell, Walid Zidan, efterlyser internationellt skydd för byn efter skottlossningen tidigare idag, rapporterar Al Jazeera.

Fyra palestinier och en israel dog i skottlossningen. Enligt tv-kanalen är det vanligt med hämndattacker när israeler dödas.

En militärtopp varnar även för att det ”finns en hämndlysten atmosfär” på Västbanken, enligt Times of Israel.

Zidan hävdar att runt 20 israeliska bosättare under morgonen attackerat byn, först verbalt, och ska det eskalerat till fysisk konfrontation.

Bilden av händelseförloppet för skottlossningen skiljer sig. Israeliska soldater menar att en palestinsk man agerat våldsamt och att de svarat med eld. Boende i byn menar däremot att beväpnade bosättare gått till attack.

SVT-avatarSVT-avatar
Astor Fogström
SVT

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Flera döda i skottlossning på Västbanken

Fyra palestinier och en israel har skjutits till döds på Västbanken, rapporterar palestinska myndigheter och israeliska medier. Flera andra personer har skadats.

En jakt på flera palestinier som misstänks för inblandning i skjutningen har inletts, uppger israelisk militär, rapporterar The Times of Israel.

Enligt den israeliska militären utlöstes skottlossningen när soldater skickades till ett område nära Tell sedan israeliska bosättare uppgett att de blivit attackerade, skriver tidningen.

Det är inte känt om det var bosättare eller soldater som sköt mot palestinierna.

Israels premiärminister, Benjamin Netanyahu, uppger via X på fredagsförmiddagen att Israel kommer att ”agera med full kraft” för att hitta de som skjutit det israeliska offret.

Mattias Kjellman bylinebild
Mattias Kjellman
SVTReporter
Omkomna människor i Gaza begravs efter att ha dödats av israeliska attacker.

FN fördömer Israels upptrappning i Gaza

FN fördömer intensifierade israeliska attacker i Gaza som uppges ha dödat minst 57 människor den senaste veckan, bland dem sex barn.

– Nio månader efter det att vapenvila deklarerats är det fortfarande inte säkert någonstans för palestinier i Gaza, säger Thameen al-Kheetan, talesperson för FN:s människorättsorgan OHCHR.

Han fördömer det upptrappade våldet från Israels militär. Minst 57 palestinier uppges ha dödats mellan den 13 och den 20 juli.

Israels armé uppger att man de senaste dagarna slagit till flera gånger mot Gaza med Hamas och Islamiska jihad som måltavlor. Dessutom ska man ha attackerat en vapendepå, en vapenfabrik och en avfyringsramp som utgjort ett hot mot israeliska styrkor.

Men enligt FN har attackerna riktats mot bostadshus, minst ett tält med internflyktingar och andra tätt bebodda områden. (TT)

SVT-avatarSVT-avatar
Jesper Brännmark
SVTReporter

Mamdani vill gripa Netanyahu – Trump säger nej

I helgen uppgav New Yorks borgmästare Zohran Mamdani att man ska se över möjligheten att gripa Israels premiärminister Benjamin Netanyahu i New York, skriver The Times.

USA:s president Donald Trump säger dock på måndagen att Netanyahu inte kommer att gripas i USA.

Den israeliske premiärministern, som är åtalad av Internationella brottmålsdomstolen (ICC), ska hålla ett tal inför FN:s generalförsamling i New York i september.

I ett radioprogram kommenterade Netanyahu Mamdanis senaste hot om att gripa honom och säger att han ”inte var orolig”. Han anklagar därefter borgmästaren för att stödja Hamas.

SVT-avatarSVT-avatar
Axel Rydén
SVTreporter
Hamas nye ledare Khalil al-Hayya.
Hamas nye ledare Khalil al-Hayya.

Khalil al-Hayya ny ledare för Hamas

Hamas har utsett Khalil al-Hayya till sin nya högsta ledare. Beslutet ses som en signal om att gruppen fortsätter på en hård linje och mot internationella krav på avväpning.

Khalil al-Hayya, som tidigare varit Hamas chefsförhandlare och ledare i exil, efterträder Yahya Sinwar som dödades 2024. Sedan dess har Hamas styrts av ett femmannaråd, men valet av al-Hayya innebär nu en återgång till en enskild ledare.
Samtidigt fortsätter våldet i Gaza. Under måndagen rapporterades att minst två palestinier dödats i ett israeliskt flyganfall i Khan Younis i södra Gaza.

Edith Lindvall bylinebild
Edith Lindvall
SVTReporter
Skador i Gaza.
Från attacken där familjen dödades. Foto: AFP

Familj dödad i israeliska attacker

Fem personer från samma familj – tre barn samt deras föräldrar – dödades när Israel attackerade en lägenhet i nordvästra Gaza, enligt civilförsvaret i Gaza som lyder under Hamas. Uppgiften bekräftas av sjukhuset al-Shifa.

Boende i huset vittnar om att ingen förvarning till attacken gavs. Bilder från nyhetsbyrån AFP visar hur stora delar av byggnadens fasad slitits sönder.

Enligt en israelisk talesperson genomfördes en attack mot en ”Hamas-terrorist”.

Ytterligare tre dödsoffer krävdes när en israelisk luftattack träffade en grupp civila i Gaza stad, och två dödades på andra platser i Gaza.

Vapenvila råder sedan oktober, men våldet har fortsatt. (TT)