Caroline Nordengrip (SD) / Anneli Rhedin (M). Foto: SD/M

Partierna med högst och lägst andel valbara kvinnor i Västra Götaland

Publicerad

Det är fler män som kandiderar i valet på regionval nivå i Västra Götaland, den totala siffran är 55,4 procent. De partier som sticker ut är V, MP, M och SD. V och MP för att ha över 50 procent och M och SD för att ha minst andel kvinnor, cirka 30 procent.

Både Moderaterna och Sverigedemokraterna menar att de är medvetna om underrepresentationen av kvinnor inom sina respektive partier. Sverigedemokraterna är inte förvånade.

– Tittar man på våra medlemmar överhuvudtaget så är vi runt 30 procent kvinnor så det speglar ju våra medlemskår. Det är ju inget konstigt men givetvis är vi inte nöjda, säger Caroline Nordengrip, styrelseledamot SD-kvinnor i Västra Götalands regionen.

Val 2018 Väst

Vad gör ni åt det?

– Vi samlar till exempel kvinnor inom partiet och utbildar dem för att de på ett naturligt sätt ska ta plats inom partiet, säger hon.

”Vi har fokuserat mycket på ordning och reda och ekonomi”

Moderaterna har 32,5 procent kvinnliga kandidater på regionalnivå. Anneli Rhedin som är ordförande för Moderatkvinnor tycker att det är beklagligt.

– Vi har ett jobb att göra för att få fler kvinnor att engagera sig inom vårt parti. På vår nomineringsstämma i november lyfte jag upp den här frågan att vi har övervägande färre kvinnor, jag försöker på olika sätt att uppmärksamma denna fråga och göra något åt det men det är svårt, säger hon.

Varför har ni svårare än andra partier att få fler kvinnliga kandidater?

– Det kan vara för att vi har fokuserat mer på hårda frågor som ordning och reda och ekonomi. Vi måste lyfta de andra frågorna bland annat varför det är fler kvinnor som är långtidssjukskrivna inom vården.

Är det en viktig fråga för Moderaterna att få mer jämställd fördelning mellan könen?

– Ja, det är viktigt att få en bredd i partiet. Det är också viktigt att få fler kvinnor bland kandidaterna till exempel på våra listor, säger hon.

Här är siffrorna för alla partier inom Västra Götalands regionen

V 54,6 

MP 51,4 

S 49, 3 % 

KD 47,6 

C 47,4 

L 44,5 

M 32,5 % 

SD 30%

Källa: Valmyndigheten

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Val 2018 Väst

Mer i ämnet