Johnny Andersson har flera hundra kilo hampa i väggarna på sin sörmländska gård  – men det är inte som du tror
SVT Nyheter
Svep upp för fler klipp

Johnny Andersson har flera hundra kilo hampa i väggarna på sin sörmländska gård – men det är inte som du tror

Industrihampan har många användningsområden. Särskilt väl lämpar den sig som byggmaterial, menar Johnny Andersson.

Publicerad igår 05:30
Foto: Jacob Hede/SVT
  1. Familj åtalas efter mord på kvinna i Eskilstuna – heder misstänks ligga bakom
    SVT Nyheter
    Svep upp för fler klipp

    Familj åtalas efter mord på kvinna i Eskilstuna – heder misstänks ligga bakom

    Sju medlemmar i samma familj åtalades på onsdagen i Eskilstuna tingsrätt misstänkta för ett mord på en kvinna i Eskilstuna förra året. Åklagaren misstänker att mordet är hedersrelaterat.

    Publicerad 7 maj 2025
    Foto: Robin Hult/SVT
  2. Josefin, 23, ordnar räddningsinsats – för grodor
    SVT Nyheter
    Svep upp för fler klipp

    Josefin, 23, ordnar räddningsinsats – för grodor

    Josefin Sjöberg har varit intresserad av grodor och paddor sedan hon v ar liten. Nu har hon mobiliserat Gnestaborna i kampen för grodornas trafiksäkerhet under vårvandringen.

    Publicerad 5 maj 2025
    Foto: Jacob Hede/SVT
  3. Försäkringskassan: oftast inte lönsamt med tandvårdsabonnemang
    SVT Nyheter
    Svep upp för fler klipp

    Försäkringskassan: oftast inte lönsamt med tandvårdsabonnemang

    Försäkringskassan har nyligen gjort en analys  av hur lönsamt det är med tandvårdsabonnemang. De kom fram till att det oftast inte är lönsamt. Hör hur mycket du kan förlora i månaden på ett tandvårdsabonnemang i videon nedan.

    Publicerad 7 maj 2025
    Foto: SVT
  4. Nina har utsikt över Think Pink-balarna: ”Man har gamblat med oss och våra liv”
    SVT Nyheter
    Svep upp för fler klipp

    Nina har utsikt över Think Pink-balarna: ”Man har gamblat med oss och våra liv”

    Nina Westman och hennes familj köpte ett sommarhus i Barva under 2021. De trodde att balarna utanför huset var fyllda med hö, men de visade sig vara fyllda med avfall från företaget Think Pink. – Man har gamblat med oss och våra liv, säger Nina Westman.

    Publicerad 8 maj 2025
    Foto: SVT