7-0 Arsenals största seger i Premier League

Uppdaterad
Publicerad

Arsenal slog Middlesbrough med 7-0 och tangerade sitt klubbrekord för Premier League. För ett par år sedan slog man Everton med samma siffror.

Det är den tredje största vinsten i Premier Leagues historia. Man United-Ipswich 9-0 är störst.

Thierry Henry var på strålande spelhumör och gjorde hattrick. Matchens första mål serverades han av Fredrik Ljungberg från högerkanten. Det var enda gången Freddie var inblandad i ett mål. Han hade dock fyra skott på mål.

Middlesbrough var pinsamt och hade bara två skott på Arsenals mål.

Kewells kanon sänkte Tottenham

Liverpool vann hemma mot Tottenham med 1-0 tack vare Harry Kewelles eleganta fullträff i 59:e minuten.

Steve Finnans högerinlägg nådde Kewell som drog till på volley med en sträckt vrist. Spurs landslagsmålvakt Paul Robinson snuddade bollen men var inte i närheten av att rädda projektilen.

I 46:e minuten hade Robbie Keane ett jätteläge att göra 1-0 till Tottenham, men han rullade bollen utanför det öppna målet.

Liverpool kändes trots allt lite starkare. Då Spurs fick Paul

Stalteri utvisad i 87:e minuten hade man inte ork att forcera i slutskedet.

City bäst i Manchester

City vann Manchesterderbyt mot ett blekt United med 3-1. Robbie Fowler punkterade matchen i 94:e minuten med sitt första ligamål den här säsongen.

United tände till först i andra halvlek. Cristiano Ronaldo var övertänd. Han blev utvisad i 66:e minuten efter en våldsam satsning i en tackling.

Ruud van Nistelrooy reducerade till 2-1 när han vände bort en back och slog in bollen vid närmsta stolpen.

Riktigt nära 2-2 vad det dock aldrig.

1-0 och 2-0 kom när City sågade sig igenom Uniteds stela centrala försvar.

Erik Aldaeus

Jonathan Kvarnström

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.