Blåbäret som satsar på snygga kläder

Uppdaterad
Publicerad

Mexikos OS-deltagare satsar inte på medalj utan titeln ”snyggast klädd”.

Han kommer vara långt från medaljerna i slalom i Sotji. I stället satsar den 55-årige tyske prinsen på att ta hem titeln ”bäst klädd”. Allt för att hedra sitt mexicanska ursprung. Hubertus von Hohenlohe kommer tävla i en tajt dress föreställande en Mariachi, utsmyckad med så kallade charrokläder.

– Att ha den snyggaste tävlingsdräkten i Sotji skulle vara som att vinna en medalj i sig, säger Hubertus von Hohenlohe.

von Hohenlohe är född i Mexico, men bor sen fyra års ålder i Tyskland, där han har en prinstitel. Han gjorde sitt första OS i Sarajevo 1984.

I Sotji gör han sitt sjätte framträdande i OS-sammanhang. Som 55-åringen blir han den näst äldsta olympiern genom alla tider

I Vancouver 2010 slutade han 46:a respektive 78:a. Han har aldrig slutat bättre än 26:a i OS.

Senast 2010 hade han en tävlingsdräkt föreställande en bandit, mönstrad med hölster med pistoler.

Hubertus von Hohenlohe blir precis som i Vancouver för fyra år sedan den enda mexikanska deltagare i alpint i OS.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.