Blixt är 19 under par och delar ledningen med Brendan de Jonge och Ryan Moore. Övriga är långt efter inför nattens finalrunda.
-Jag var het på slutet, säger Blixt, som ligger bra till för att utses till årets rookie på USA-touren.
Han satte chippar och långputtar efter en mindre bra start.
Veteranen John Daly var inte så munter. Han var sexa men dalade till sista plats efter 86 slag i natt.
-Jag kan inte minnas när jag senast hade sådan lång rad med dåligt spelade hål. Till och med mina bra slag visade sig vara dåliga, säger Daly.
Han gjorde en quadruppelbogey, en trippel, två dubbelbogeys och sex bogeys på sin mardrömsrunda. Nu ligger han illa till och riskerar att missa tourkortet för nästa säsong.
Två svenskar till är med men Robert Karlsson och Daniel Chopra är på betryggande avstånd från ledarbollens resultat.