Bolt nobbar London av skatteskäl

Uppdaterad
Publicerad

Usain Bolt har beslutat att inte tävla i nästa månads Diamond League-tävling i London på grund av brittiska skattelagar.

-Jag tänker definitivt inte löpa i London, säger jamaikanen.

Bolt förlorar mer pengar än vad han tjänar på att tävla i England.

-Det är vad min agent har sagt till mig.

Bolt får skatta 50 procent på pengarna han får för att delta. Enligt Daily Mail krävs han på en sjättedel av allt han tjänar på ett lopp i England och på fem andra platser.

Möter Powell i Paris på fredag

På fredag väntar ett ordentligt test för Bolt i Paris. Då ställs den trefaldige olympiske mästaren mot Asafa Powell på 100 meter i Diamond League.

-Mitt mål är att förbli oslagbar. Jag vill definitivt inte förlora det det loppet. Han (Powell) är i bra form, säger Bolt och menar att han själv har en bit kvar till toppformen.

Bolt, vars världsrekord på distansen är 9,58, sprang på 9,82 i Lausanne i torsdags. Han tror på ett snabbare lopp på Stade de France.

-Jag har hört att det ska bli bra förhållanden på fredag. Det blir mer motstånd eftersom Asafa också löper och när det är bättre motstånd, vet man att loppet blir snabbare.

Tobias Jönsson

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.