Capello ångrar sig om Beckham

Uppdaterad
Publicerad

Real Madrids tränare Fabio Capello anser att han och klubben behandlat David Beckham illa och vill behålla engelsmannen i laget.

-Vi gjorde svåra misstag och det är en skam att han flyttar till USA. Beckham är nu på topp och lika bra som när han var som bäst i Manchester United, säger Capello.

Beckham var bänkad i början av säsongen. Sedan han skrivit kontrakt med LA Galaxy sa Capello att Beckham aldrig mer skulle få spela för Real. Nu vill Real behålla Beckham.

Capello säger att Beckham tog mycket illa vid sig när han petades ut engelska landslaget när Steve McLaren tog över efter Sven-Göran Eriksson.

-Han blev djupt upprörd och det tog mycket kraft i början av säsongen. Att vara med i landslaget betyder mycket för en spelare och då speciellt i England, säger Capello.

Capello stöder klubbens ledning i försöken att övertala Beckham att stanna kvar i den spanska huvudstaden.

-Han skulle vara en betydelsefull och viktig spelare i klubben, konstaterar Capello.

Reals president Ramon Calderon vill nu ha ett möte för att övertala Beckham att stanna. Men det verkar utsiktslöst.

-Inte en chans att han stannar i Real Madrid, säger brittens talesman.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.