Danska förbundet funderar på stängsel

Uppdaterad
Publicerad

Efter skandalen med den inspringande huliganen funderar nu det danska fotbollsförbundet att sätta upp stängsel på Idrottsparken.

-Det är något vi måste överväga varje gång när någonting sånt här inträffar, säger danska fotbollsförbundets press- chef Lars Berendt till Berlingske Tidende efter matchen.

Berendt fick frågan efteråt hur en åskådare lyckades springa förbi alla vakter och ta sig in på plan: -Det undrar jag också, sa Berendt. Vakterna var både folk från fotbollsförbundet och Parkens egna vakter.

Zlatan åter med ljumskkänning

Zlatan Ibrahimovic satt på bänken mot Danmark men var aldrig aktuell för inhopp: -Jag hade mer smärta och hade inte klarat av det (att spela), säger Zlatan till Expressen.

Interproffset har bara tränat för fullt ett par dagar efter sex veckors rehab och har fått en reaktion.

-Absolut, medger Zlatan som hoppas kunna spela EM-kvalet mot Island på onsdag. Men han går en kamp med tiden.

-Vi får se dagarna framöver och jag tar en dag i taget och jag hoppas kunna spela.

Sorgset danskt lag tränade

I morse försökte det danska lands- laget att blicka framåt mot onsdagens EM-kvalmatch i Lettland. Men det var med tungt sinne laget tränade.

-Jag har inte sovit en blund i natt, säger Jon Dahl Tomasson enligt Afton- bladet: -Det här kommer att få stora konsekvenser för dansk fotboll.

Christian Poulsen, som slog ner Markus Rosenberg, hade fått ledigt.

Michael Gravgaard var den som skydd- ade domaren: -Vi känner besvikelse och och bitterhet men måste försöka se fram emot Lettlandsmatchen.

Matchen ger Svenska Spel problem

Danmark-Sverige fanns med på mängder av kombinationer hos spel- bolag, men hur slutade matchen?

På Svenska Spel avvaktar man besked från Uefa. Men det är inte säkert att man följer ett 0-3-resultat till Sverige på Stryktipset, en tvåa i så fall. Paragraf 9.1.2 kan tolkas på olika vis. ”...gäller det resultat som förelåg vid matchens slut”. Då stod det 3-3.

Matchen är redan lottad till en etta för Danmark – om Svenska Spel måste ta till det. Diskussioner pågår...

Domaren: ”Inget annat att göra”

-Jag kunde inte tagit något annat beslut är det. Det säger 43- årige Herbert Fandel, domaren som avbröt EM-kvalet i Parken.

-Han kom i full fart och angrep mig, men de danske spelarna försvarade mig lyckligtvis. Jag var överraskad och chockerad, säger Fandel.

Och Fandel sågar Christian Poulsens beteende, det som utlöste kaoset.

-Vi måste göra klart för brutala spelare som Poulsen att den typen av uppförande inte är önskvärt på en fotbollsplan.

Danske huliganen frisläppt

Klockan 10.30 i morse frisläpptes den 29-årige danske huligan/supporter som sprang in på planen i Parken, skriver danska Ekstrabladet.

Åklagaren vill kvarhålla mannen för sitt våldsamma beteende men fick nej av Köpenhamns tingsrätt.

I det första förhöret uppger mannen, som bor i Sverige, att han druckit 15-20 öl före incidenten.

29-åringen har på blixttid blivit Danmarks mest hatade man. Namnet har inte offentliggjorts men hans ansikte är nu känt över hela världen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.