Eto'o blir ryss för 550 miljoner

Uppdaterad
Publicerad

Inom de närmsta dagarna kommer Inter att sälja Samuel Eto'o, 30, till den ryska klubben Anzhi Makhachkala som ligger i Dagestan.

Flytten till södra Ryssland kommer att göra kamerunaren till världens bäst betalda spelare. Han kommer att tjäna 550 miljoner kr under tre år, vilket blir 183 millar per säsong.

Det är exempelvis dubbelt så mycket som Leo Messi tjänar i Barcelona.

-När det kommer ett sådant bud är det svårt att matcha eller säga nej, säger Inters boss Massimo Moratti.

Inter kommer troligen att dra loss någonstans runt 250 miljoner kr för försäljningen.

Affären finansieras av klubbens ägare, oljemiljardären Suleiman Kerimov, som är god för runt 50 miljarder kronor och delad 118:e på Forbes lista med Milanägaren Silvio Berlusconi och dennes familj.

Jonathan Kvarnström

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.