Myndigheten säger vidare att 85 procent är acceptabelt om det vid en given tidpunkt bara är två tv-bolag som når upp till 90 procents upplevd tillgång.
– Jag välkomnar det här förslaget och hoppas att det också förverkligas, säger SVT Sports sportchef Per Yng.
Kraven i det tidigare förslaget, som togs fram 2013, var 80 procents upplevd tillgång till evenemangen på tv.
Myndigheten för radio och tv anser at det är motiverat att höja tittningsgraden eftersom målet med evenemangslistan är att så stor del av befolkningen som möjligt ska kunna följa de prioriterade evenemangen.
Man föreslår också att fler evenemang ska ingå på listan, exempelvis kvalmatcher till EM och VM för damlandslaget i fotboll samt Paralympics.
Förslaget ska redovisas för kulturdepartementet under februari.