Långt till Sotji för Hans Olsson

Uppdaterad
Publicerad

Det brutna benet har återhämtat sig. Det är värre med rankningen.

Vägen till Sotji börjar kännas rätt lång för Hans Olsson.

-Det är lite svårt att säga att man ska ta OS-medalj när man startar som 76:a, säger han.

Torsdagens störtloppsträning inför det klassiska Lauberhornrennen i Wengen är symptomatisk. När det blir Hans Olssons tur att starta har de flesta av konkurrenterna redan hunnit tillbaka till sina hotell.

Världscupen i alpint

-Banan är ok. Det är mer jobbigt mentalt, att stå där uppe och veta att alla andra redan är nere och äter lunch när man själv knappt börjat värma upp, berättar han för TT.

-Det är svårt att inte känna att rejset redan är över.

Å andra sidan behövs det inte så mycket för att känslan ska gå över. Torsdagens träningsåk går över förväntan, trots startnummer 76 är Hans Olsson 25:a i mål. Dessutom är landslagskollegan Douglas Hedin (startnummer 62) 33:a.

-Det har inte varit så lätt i år att starta långt bak. Man behöver all tur man kan få med vädret. Därför är det så viktigt att få de där livstecknen ibland. Det går ju, det är skönt, säger Olsson.

Svårt benbrott

Moraåkaren, som den här säsongen gjort comeback efter ett svårt benbrott för två år sedan, har en 15:e-plats i super-G som bästa resultat i världscupen i vinter. Det räcker troligen inte för en OS-biljett, konstaterar han.

Men ett par chanser återstår. Närmast i superkombinationen och störtloppet i Wengen på fredagen och lördagen, därefter i Kitzbühel nästa helg.

-Super-G:n i Kitzbühel är väl en bra chans för mig. Men just nu handlar det inte om OS bara, utan också om att ta sig tillbaka till dit man har varit, säger 29-åringen.

-Jag har pratat med flera som är i samma situation. Det har inte varit lätt för oss i år och när det blir så uppkört är det svårt att riskera det där sista lilla.

Fick ingen plats

Landslagskollegan Douglas Hedin får stå över superkombinationen, eftersom Sverige bara fick en startplats i fredagens tävling. 22-åringen känner dock igen problematiken inför lördagens störtlopp. Utan rankningspoäng blir man rätt ensam uppe vid start till slut.

-Så är det ju. Jag har åkt bra ibland, dåligt ibland. Just nu tänker jag inte alls på OS, det känns inte som att man har någon chans längre. Då kanske man kan slappna av lite i stället, säger Hedin.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Världscupen i alpint

Mer i ämnet