Huselius flyttade hem till Sverige i somras från Columbus Blue Jackets i NHL och har haft stora skadeproblem. Nu uppges han dock vara helt skadefri.
–Jag hoppas givetvis kunna hjälpa laget även om jag är medveten om att det kommer ta lite tid att komma i full matchform, säger han i ett pressmeddelande.
Han har gjort runt 660 matcher i NHL och runt 60 landskamper.
–Kristian är spelare som kan lyfta andra och gör sin omgivning ännu bättre, säger sportchefen Anders Gozzi om nyförvärvet.
Senast Huselius spelade i Elitserien var för Linköping 04/05. Då gjorde han 49 poäng på 34 matcher (14+35). Senaste säsongen i NHL spelade han bara två matcher och blev poänglös. Säsongen innan skrapade han ihop 23 poäng på 39 matcher (14+9.
– Jag var AIK-supporter som liten grabb och har kollat många matcher på Hovet. Så givetvis är det lite speciellt att få representera AIK, säger Kristian Huselius.