Lag Sigfridsson klart för slutspel

Uppdaterad
Publicerad

Uttalade målet har hela tiden varit VM-guld. Och efter att ha sett sitt lag i gruppspelet är förbundskapten Peja Lindholm mer övertygad än någonsin.

– Vi dominerar här – vi har krossat allt motstånd, säger han till SVT Sport.

Lag Sigfridsson fortsätter att vinna i curling-VM. Senast i raden av besegrade lag är Italien, som till slut föll med 10-4 mot ett starkt Sverige.

– Matchen gick egentligen som förväntat, motståndarna kom med några bra och några dåliga stenar. Nyckeln för oss var tålamod – när missarna kom var vi på hugget, säger Lindholm.

Curling-VM 2013

Segern betyder att svenskorna nu är klara för playoff-spel om en finalplats, trots att man har en gruppspelsmatch kvar i dag, mot Tyskland.

– Men vinner vi den, och Skottland vinner sin match, då har vi favör på sista sten i första slutspelsmatchen, säger Lindholm.

”Krossat våra värsta konkurrenter”

Vilket lag Sverige får möta i första slutspelsmatchen, och när den spelas, blir klart först efter kvällens domarmöte.

– Vi har krossat våra värsta konkurrenter, Schweiz, Ryssland och Skottland – det inger respekt. Vi går för VM-guld, säger Lindholm.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Curling-VM 2013

Mer i ämnet