Låga böter för Jimmy Jump

Uppdaterad
Publicerad

Den spanske ”pajasen” Jaume Marquet Cot, mer känd som Jimmy Jump, fick ett lågt straff för sin attack mot guldpokalen i samband med VM-finalen i fotboll i söndags.

En domstol i Johannesburg dömde honom till 2 000 kronor i böter för tilltaget. Han sprang in på plan och försökte sätta en röd mössa på pokalen. Funktionärer slog ned och bar snabbt ut honom från arenan.

Jimmy Jump har stört flera stora evenemang på spektakulära sätt. Han störde semifinalen i fotbolls-EM 2008 och melodifestivalen i år i Oslo.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.