Lind saknar sprinttränare

Uppdaterad
Publicerad

OS-kungen Björn Lind tar sats inför en ny säsong i skidspåren. Men han saknar något sprinttränaren Ola Rawald. Världens bästa sprintlandslag står utan egen tränare.

Ola Rawald beskrivs ofta som mannen bakom det svenska sprintundret. Det var han som säsongen 2001/2002 initierade och ledde den specialsatsning som gav svensk skidåkning sprintstjärnor som Björn Lind, Thobias Fredriksson och Peter Larsson, för att nämna några.

Av familjeskäl och för att få nya utmaningar valde Rawald att hoppas av landslaget efter den succéfyllda OS-säsongen och har i stället gjort kompisen och förre förbundskaptenen Per-Erik Rönnestrand sällskap som ledare för Kina. Rawald var dessutom personlig tränare för flera av landslagsåkarna, däribland Björn Lind.

Ingen efter Rawald

Men efter Rawald i det svenska skidlandslaget kom – ingenting.

Varför?

-Den bästa kunskapen sitter åkarna själva på, säger förbundskapten Inge Bråten vid måndagens Skidforum i Stockholm.

-Vi har valt en liten stab. Inget tvivel om att Ola Rawald har gjort ett bra jobb med sprint. Men vi försöker utveckla hans arbete.

Björn Lind hade dock gärna sett Ola Rawald vid sin sida även denna sommar och säsong. Eller åtminstone en tränare med ansvar för sprintåkarna.

-Man saknar någon som styr upp för oss när det gäller sprintbiten, säger han.

-Jag har inte ändrat så mycket på träningen. Jag försöker köra ganska lika förra året. Skillnaden är att Ola Rawald inte är med, så det har blivit lite mindre styrd sprintträning.

Inge Bråten påpekar att borttagandet av sprinttränare ur ledarorganisationen var något som åkarna var överens med ledarna om.

-När vi satt ner i våras erbjöds åkarna egen sprinttränare, säger Bråten. De hade fått en egen tränare om de hade velat det. Vi hade namn uppe som vi diskuterade.

-Jo, vi köpte deras argument. Men sedan har det visat sig att det hade varit bra med en ny sprinttränare, säger Björn Lind och tillägger: -Det får inte vara så här ända fram till OS 2010. Det håller inte.

Förebilden Lind

Kommande säsong är det VM i japanska Sapporo i februari som gäller för Lind och den övriga världseliten. Efter sina två OS-guld och totalseger i sprintcupen kommer han att vara det ständigt jagade bytet.

-Jag blev sjuk under det sista lägret och fick åka hem. Jag missade en dryg vecka, men annars har det flutit på som vanligt. Motivationen är det inga problem med. OS var speciellt, men det finns alltid nya tävlingar, säger han.

Inge Bråten konstaterar med viss belåtenhet att han läst i norska tidningar att de norska sprintspecialisterna försöker ta efter Björn Linds stil i försöken att bli världsledande i sprint.

-När jag ser tillbaka på mina lopp förra säsongen så tycker inte jag att jag hade fulländad teknik, säger den svenske sprintkungen själv.

-Jag försöker utveckla min teknik, man kan alltid bli bättre, det finns många detaljer att peka på.

TT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.