Foto: Skärmdump från Milans Twitterkonto

Milan: Juventus manipulerade tv-bilderna

Uppdaterad
Publicerad

Dagen efter toppmötet i italienska Serie A, där Milan förlorade mot serieledande Juventus med 3-1, riktar Milanoklubben kraftiga anklagelser mot sin baneman. Till en bild klubben publicerat kring ett misstänkt offsidemål finns texten: ”Tycker ni det ser parallellt ut? Det gör inte vi”.

Upprinnelsen till det som nu blivit ett bråk är detta: Juvents vinner mot Milan med 3-1, 1-0 till Juventus görs av Carlos Tevez ur en position som eventuellt kan ha varit offisde. Men målet godkändes och Juventus, som sjävla producerar tv-bilderna kring sina hemmamatcher, sände ut en bild med en ritad offside-linje där Carlos Tevez ser ut att vara på rätt sida. Men det som Milan nu reagerar på är att grafiken inte ser ut att vara helt korrekt.

”Enligt bilderna som Juventus har producerat ska de två linjerna (mittlinjen och offside-linjen) vara paralella. Enligt oss – nej”, Twittrade Milan själva ut under söndagsförmiddagen.

Serie A 2014-15

Milan-bossen Adriano Galliani har också varit ute i italiensk media och ifrågasatt det faktum att Juventus som enda lag producerar sina egna tv-bilder. Juventus har i sin tur svarat med ett officiellt uittalande:

”Galliiani matar media och spär på en märklig och farsliknande kontrovers i ett desperat försökt att få Milans supportrar att bortse från den klara förlusten i gårdagens match. Tre mot ett”.

Juventus vill i samma meddelande klargöra att de inte har något att göra med själva grafiken som läggs på de egenproducerade tv-bilderna.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Serie A 2014-15

Mer i ämnet