Franska öppna återupptas på måndag

Uppdaterad
Publicerad

Finalen i Franska öppna mellan Rafael Nadal och Novak Djokovic bröts två gånger på grund av regn och återupptas först på måndag.

Spanjoren kopplade tidigt greppet om matchen, vann första set med 6-4 och såg ut att gå mot ännu en setseger när matchen bröts vid ställningen 5-3 till Nadal. När matchen återupptogs kunde Nadal avsluta setet med 6-4. 

Djokovic vann tredje set med 6-2 innan regnet blev för ihärdigt och matchen bröts i fjärde set vid 2-1 till Djokovic. Serben har uppträtt irriterat på banan och har bland annat slängt ifrån sig sin racket till publikens burop.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Franska öppna 2012

Mer i ämnet