Nu ska rekorddräkten synas

Uppdaterad
Publicerad

Mellan 16 februari och 24 mars har 13 världsrekord i simning slagits 12 av dem med en ny form av supersimdräkt. Nu ska internationella simförbundet samla en speciell grupp för att diskutera den nya dräkten.

Fransmannnen Alain Bernard slog simvärlden med häpnad med sina tre världstrekord i sprintdistanserna på EM i Eindhoven.

Vid samtliga tillfällen hade han på sig den ny dräkten.

Amerikanske superstjärnan Michael Phelps är en annan av dräktens fronfigurer. Han lovordar tekniken bakom dräketn som är sydd utan sömmar.

-Det känns som en rymddräkt. När jag kicksr iväg är det som att flyga ut i rymden, säger Phelps, som sägas får betalt för att hylla dräkten.

Med ett OS om hörnet oroar sig nu simvärlden över den stora skillnaden mellan de som har råd med dräkten, som kostar 3500 kr, och de som inte har råd.

Vissa nationsförbunden är bundna av avtal med andra tillverkare men det som oroar internationella förbundet, Fina, är om dräkten kommer finnas tillgänglig i tillräckliga mängder.

Fina godkände superdräkten i fjol – men har nu alltså kallat till möte med samtliga tillverkare i samband med nästa månads kortbane-VM i Manchester.

Svenske förbundskaptenen Thomas Jansson ser inget problem med den nya dräkten som svenska simmare ska börja testa ut framöver. han tror dessutom inte att rekorden är en dirkt följd av dräkten.

-Man kan inte dra den slutsatsen att det har så stor betydelse som vissa säger. Att säga att den är si och så snabbare det kan man inte. Man får inte övervärdera den och tro at det är därför det satts världsrekord, säger Jansson till SVT Sport.

Hajdräkter debatterade förr

Helkroppsdräkter eller hajdräkter som de kommit att kallas skapade stor debatt när de kom för snart tio år sedan.

Kritikerna menade att de gav flytförmåga i vattnet. Men Fina gav grönt ljus 2000 och sedan dess har det lagts ned miljontals kronor för att utveckla dräkterna ytterligare.

Den nya dräkten ska enligt tillverkaren bland annat stabilisera kroppspositionen i vattnet, göra simmaren mer strömlinjeformad och minska vibrationer i simmaren hud.

Svenskarn använder dräkten på OS

Tillverkaren till superdräkten är Svenska landslagets sponsor. landslaget kommer att använda dräkten under OS. Therese Alshammar och Josefine Lillhage har redan provat den medan Stefan Nystrand inte velat störa uppladdningen inför EM. Att svenskarna inte använde dräkten på EM kan var en förklaring till de sämre resultaten för Nystand och Alshammar men det tror inte Jansson.

-Nej, de har ju simmat fortare förut, så det är omöjligt att göra några sådana slutsatser.

Rikard Lann

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.