Ny skada för Ishizaki

Uppdaterad
Publicerad

Elfsborgs Stefan Ishizaki har fått en fraktur på båtbenet i handen. Men skadan är inte så illa som man först trodde, skriver Borås Tidning.

På onsdagen besökte Ishizaki en handspecialist i Göteborg, fick operationstid till torsdagen och beskedet att han kan vara tillbaka i spel igen mot IFK Göteborg den 15 augusti.

Den skadedrabbade mittfältaren skadade sig när han ramlade in i en reklamskylt i söndagens allsvenska match mot AIK.

-Efter att han blivit utbytt sade han att det gjorde riktigt ont, och under gårdagen tog vi beslutet att han skulle röntgas. Bilderna visade att benet var av, säger Elfsborgs sjukgymnast Martin Bergqvist.

De första signalerna tydde på flera veckors vila från fotbollen för Ishizaki.

SVT-TT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.