Foto: AP

Överlägsen Sjarapova säkrade titeln

Uppdaterad
Publicerad

Maria Sjarapova, 25, spelade hem sin första titel i Franska öppna mot Sara Errani med setsiffrorna 6-3, 6-2.

Den ryska världsstjärnan, som tränas av svenska Thomas Högstedt, gav aldrig italienskan en chans och fixade servegenombrott direkt i både första och andra set.

-Ett magiskt ögonblick i min karriär, säger hon stolt.

Franska öppna 2012

Sjarapova dominerade finalen med tunga grundslag och fint servande. SVT:s tennisexpert Janne Gunnarsson ärimponerad över Maria Sjarapovas stora uppvisning.

-Det var drömtennis av Sjarapova. Hon har verkligen förbättrat både sin backhand och serve det sista. Det är bara att konstatera att hon är en värdig världsetta, säger Gunnarsson.

En av nycklarna bakom Sjarapovas framfart den sista tiden är tränaren Thomas Högstedt från Mariestad.

-Ett stort grattis till honom. Det verkar som att han har gett henne ett bättre självförtroende. Förut kunde hon göra enkla misstag i avgörande lägen, säger Gunnarsson.

I och med dagens seger har Sjarapova nu vunnit tennisens samtliga fyra Grand Slam-titlar. Ryskan är dessutom ny världsetta från och med måndag.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Franska öppna 2012

Mer i ämnet