Per Johansson ersätter Ulf Schefvert

Uppdaterad
Publicerad

Per Johansson blir ny förbundskapten för damlandslaget i handboll. Johansson är idag assisterande kapten, men ska efter VM i Makedonien i december ta över huvudansvaret men bara för ett halvår.

-Tanken är att Ulf Schefvert ska komma tillbaka, säger landslagschefen Lasse Tjernberg till TT.

Schefvert coachar idag danska GOG Svendborg, som dock ogillar de dubbla rollerna. Förbundet kommer dock arbeta för att Schefvert kan bryta sitt kontrakt och komma tillbaka som förbundskapten till den 1 juli 2009.

Det blir som planerat, Per Johansson tar över som förbundskapten för damlandslaget i handboll. Men bara för ett halvår, är det tänkt.

-Grundtanken är att Ulf Schefvert ska komma tillbaka, säger landslagschefen Lasse Tjernberg till TT.

Per Johansson är i dag assisterande till Schefvert och ska så förbli över VM i Makedonien i december.

Ulf Schefvert är klubbtränare i GOG Svendborg och klubben ville inte att tränaren skulle fortsätta att dubblera i sin coachroll. Lösningen blir därför att Per Johansson tar över under första halvåret 2009. Han kommer att få Sävehofstränaren Magnus Johansson som assisterande.

-Jag hade givetvis helst fortsatt tillsammans med Ulf, men när inte det går är detta en bra lösning, säger Johansson till tidningen Bohusläningen på nätet.

Under vintern kommer Svenska handbollsförbundet att försöka hitta en lösning så att Schefvert kan bryta sitt kontrakt med GOG för att kunna komma tillbaka till svenska landslaget till 1 juli.

-Ambitionen är att hitta en långsiktig lösning till och med OS i London 2012, säger Tjernberg.

TT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.