I halvtid mellan Portugal-Holland i sista gruppspelsmatchen passade Cristiano Ronaldo på att byta från mohikanfrisyr till bakåtslickat. Till slut blev det också seger med 2-1. I halvtid i förlustmatchen mot Tyskland (0-1) bytte han både frisyr och från kortärmat till långärmat.
-Han har samma agent som jag hade förut, Jorge Mendes, och vi brukar skoja lite om det där, säger Fredrik Söderström till DN.
Mot Danmark däremot där Portugal hade ledningen i halvtid och till slut kunde vinna med 3-2 förändrade han ingenting.
-Det är så i Portugal, många är lite vidskepliga av sig och gör kortstecken. Och så hoppar de in med högerbenet först på planen, det ska ge tur. Vissa står och hoppar två gånger med vänster ben innan de kliver över sidlinjen med högerbenet, säger Söderström.