Amadou Jawo satte mycket elegant in 1-0 efter att med ryggen mot mål klackat bollen i nät. Anfallet var vackert, men avslutet snäppet vackrare.
20-årige Emil Bergström nickade i den andra halvleken in 2-0 på hörna efter att Östers Darijan Bojanic lämnat sin plats vid stolpen där bollen satt. Jawo, som var en av planens giganter, hade kämpat fram hörnan som slogs av Erton Fejzullahu.
14 276 åskådare hade tagit sig till Stadion för ett beskåda segern som var Djurgårdens fjärde raka på Stadion. Man kunde ha avslutat sin tid på arenan på ett sämre sätt med andra ord.
– Det är helt fantastiskt. Jag pratade med pappa innan matchen som sa att det här var min sista chans att göra mål på Stadion. Jag är nästan tårögd, säger siste målskytten Bergström till C More.
Fyrverkerier avslutade
Ett publiktifo som täckte hela läktaren runt arenan inledde matchen. Efter matchen på Stadion tog sig massvis av supportrar ner på plan där Djurgården spelat för sista gången.
”Planstormningen” var organiserad och planerad i förväg, även om ett fåtal inte kunde hålla sig, och sprang in kort efter slutsignalen. Sedan tog det inte lång tid innan den gröna färgen på gräsmattan förbytts mot blårandig. Kvällen avslutades med fyrverkerier.
– Det var fantastiskt att vara med om detta i dag, säger tränaren Per-Mathias Högmo, som i sina sex allsvenska matcher är obesegrad med Djurgården, till C More.