Kuzman har jämfört olika behandlade skidor med ett par referensskidor som är stålsicklade utan glidvalla.
Vid samtliga tillfällen har glidet på de behandlade skidorna försämrats snabbare än de obehandlade. Efter ett visst avstånd nås en brytpunkt och de obehandlade skidorna blir t.o.m snabbare.
Förklaringen är att det alltid fastnar smuts i vallorna, vilket det inte gör på samma sätt i skidornas belag.
-All slags valla absorberar mer smuts än nysicklade ovallade skidor, säger Kuzman till Länstidningen.
Kuzman använde sig av en USB-kamera och ett antal skidor med vita belag för att se smutsen.
Sickla och borsta!
Kuzman menar att glidvallorna kan ge bättre glid ett tag men en bit in i ett lopp är det alltid att föredra att ha ovallade skidor.
Kuzmans råd är alltså strunta i vallningen.
-När det gäller motionärer och ungdomar tycker jag absolut det, och i viss mån skulle elitåkarna också kunna göra det.
-Man ska sickla skidorna och sedan borsta dem med ren och torr stålborste, säger Leonid.
-Det är vansinne att föräldrar till skidungdomar ska köpa 1000-kronorsburkar med pulvervalla när det inte ger något bättre glid, avslutar Leonid.
Rikard Lann