Stina Gardell en glad VM-debutant

Uppdaterad
Publicerad

Hon var på väg att återgå till vardagen efter SM-guldet på Fyrishovsbadet i Uppsala. -Då ropade de upp EM-truppen i högtalarna. Jag hade ingen aning när de sa mitt namn. Nu debuterar 16-åriga Stina Gardell i kortbane-EM i Mäkelänrinne Uimahalli i Helsingfors.

Hon var den stora skrällen under SM och simmade helt respektlöst hem sitt första svenska mästerskap. Dessutom gjorde hon det på 200 medley med tiden 2.13,30, vilket placerar henne på fjortonde plats på världsrankningen. Trots att frisim är hennes grej. Det är inte fy skam av en 16-åring.

-Egentligen är det frisimmet jag ville kvala på. Men min medley har alltid fungerat. Jag trodde inte att jag skulle vinna, men det loppet simmade jag väldigt bra, säger Stina Gardell.

Så bra att hon kom med till EM. Hon fick beskedet via högtalaren när truppen lästes upp.

-Jag var på väg att byta om, stoppade simgrejerna i väskan och skulle gå hem. Känslan kom senare, det är jättestort att få vara med i landslaget.

Envis

Nu är hon en i truppen, vid sidan av simkanoner som Therese Alshammar, Anna-Karin Kammerling och Lars Frölander.

-Det kändes lite pirrigt inför mötet med dem. Alla är jätteschyssta. Och Anna-Karin är faktiskt en förebild för mig.

TT träffade Stina Gardell strax innan hon dök i och simmade loss på Finlands självständighetsdag. De blåvita flaggorna vajade överallt i Helsingfors, dagen före EM-starten. Gardell simmar 200 medley på torsdagen.

-Mitt mål är att gå till final.

Hon avrundar EM-äventyret med 400 frisim på lördag. Målsättningen är final då också förstås. År av hård träning, varje veckodag, har tagit henne hit. Det började i Norrtälje då hon var i tioårsåldern, och fortsatte två år senare i Spårvägen.

-Där hade de andra metoder och det var då det lossnade och började gå bra för mig.

TT: Vad är din styrka?:

-Fin teknik, det har många sagt. Det mentala, jag är väldigt envis, det var jag redan som liten.

TT: Svaghet?

-Övergången från rygg till bröstsim i medley. Och mina vändningar, ibland är de grymt dåliga.

Stina Gardells stora målsättning var att kvala in till VM i mars i Melbourne.

-Och så är jag här nu.

Nervös start

Hon ger ett stabilt intryck. Ödmjuk, glad och öppen, nära till skratt.

TT: Hur är du på startpallen?

-Nervös, det värsta jag vet. Men det har blivit bättre.

TT: Är det inte slitsamt att ligga och nöta tusentals meter i bassängen?

-Jag springer och kör styrka också för det är bättre att träna allsidigt, och roligare. Men att vara i bassängen är inte bara att simma fram och tillbaka, man gör massor av olika teknikövningar.

TT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.