Svag start för Robert Karlsson

Uppdaterad
Publicerad

Dansken Sören Kjeldsen har tagit en tidig ledning i klubbhuset efter en 65-runda första dagen på Valderrama där det blåser friskt.

Robert Karlsson, som jagar segern i penningligan, har problem med puttningen och har inlett svagt. Han är fyra slag över par efter nio hål.

Främste utmanaren Padraig Harrington har också problem. Han är tre över par efter halva första rundan.

Bättre har det gått för Lee Westwood, som också utmanar Karlsson. Han är på par efter tio spelade hål.

Peter Hedblom har gått klart första rundan. Han stannade på par (71 slag).

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.