Svensson avgjorde i rekordmatchen

Uppdaterad
Publicerad

Uppladdningen kom att handla mycket om Mikael Lustigs skada. Och när det väl var dags för match hamnade högerbacken åter i centrum. Men det var en annan svensk som stal showen i kväll. Anders Svensson blev stor matchhjälte – i sin 143:e landskamp.

– Det var en oerhört viktig seger, säger Svensson, som fastställde slutresultatet 2-1 till Sverige.

Det var länge osäkert om Mikael Lustig skulle kunna spela den så kallade ödesmatchen mot Irland. Men Celticbacken fanns med i den blågula startelvan och hamnade snart i centrum.

Först bjöd 26-åringen Irlands Robbie Keane på ett riktigt gratismål – sedan såg han med ett fint inlägg till att Johan Elmander kvitterade.

VM-kvalet i fotboll 2012-2013

Svensson stal showen

– Ett fantastiskt bra inlägg, jag tajmar det ganska bra. Det var skönt, säger Elmander till Kanal 5 om sitt 20:e landslagsmål.

Men det var en annan svensk som skulle stjäla huvudrollen den här VM-kvalkvällen.

Anders Svensson hade inte funnits med i en svensk startelva på nästan ett år. Men i kväll fick veteranen chansen – 37-åringen tangerade därmed VM-bronsmålvakten Thomas Ravellis landskampsrekord på 143 matcher. Det firade ”Taco” med att fixa svensk seger.

– Det blev mycket kamp i 90 minuter, vi stod upp och krigade hela matchen. Det har varit mycket press på oss, därför känns det otroligt skönt att vinna, säger Svensson till SVT Sport.

”Nu ser det roligare ut”

Det var efter ett fint djupledspass från lagkapten Zlatan Ibrahimovic i den 57:e matchminuten som Elfsborgs mittfältsgeneral distinkt sköt in 2-1 vid närmsta stolpen.

Sverige möter nu Kazakstan borta. Seger ger Sverige ett drömläge inför hemmamatcherna mot Österrike och Tyskland.

– Vi måste vinna på tisdag för att den här segern ska betyda något. Vinner vi där så har vi ett bra utgångsläge, säger Svensson.

Här är listan över spelare som gjort över 100 landskamper:

143 landskamper: Thomas Ravelli (81-97) och Anders Svensson (99-).

117: Olof Mellberg (00-12).

116: Roland Nilsson (86-00).

115: Björn Nordqvist (63-78).

109: Niclas Alexandersson (93-08).

108: Andreas Isaksson (02-).

106: Henrik Larsson (93-09).

103: Kim Källström (01-).

(Källa: TT)

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

VM-kvalet i fotboll 2012-2013

Mer i ämnet