Nu är det klart vilka som tävlar om Sveriges bästa idrottsstad 2023 Foto: Bildbyrån

Sveriges bästa idrottsstad 2023 – de kan vinna

Uppdaterad
Publicerad

Motala, Trollhättan och Kungälv. Tre helt nya kommuner är för första gången med och tävlar om att bli Sveriges bästa idrottsstad. Totalt har 39 kommuner klarat kriteriet. Även Ängelholm och Gotland är nya medan Leksand, Sundsvall och Örnsköldsvik inte når kravet i år.

Nu är det klart vilka kommuner som juryn kommer bedöma i utnämningen av Sveriges bästa idrottsstad 2023. Totalt 39 st, två fler än ifjol, klarar kriteriet som är att du ska ha minst fyra elitföreningar i de 35 sporter som är med i undersökningen.

Förra året vann Norrköping. Innan dess har även Umeå, Jönköping, Göteborg, Partille, Malmö och Örebro tagit hem priset som i år delas ut för 13:e gången. Prisutdelningen sker under SM-veckan.

– Det är roligt att nya kommuner lyft sig såpass att de får vara med och tävla. Trollhättan, Motala och Kungälv har alla blivit bredare på toppen, även om de kanske inte vinner pokalen redan i år så får man tänka på att det är 250 kommuner som inte tar sig in alls.

– Sen verkar det tyvärr vara en liten trend att städer i Norrland får allt tuffare att konkurrera. Sundvall och Örnsköldsvik försvann i år, Skellefteå och Boden har gjort det i närtid, säger Ola Bränholm, ansvarig för Sveriges bästa idrottsstad.

Nedan finns alla årets kommuner listade, samt vad deras föreningar och idrottare gjort senaste året.  Juryns motto är ”Prestation efter population” när de nu alla sätter ihop varsin topp 10-lista.

BORÅS

Invånare 114 000

Hänt sportsligt senaste året

+ SM-silver till Borås Basket herr, vann grundserien

+ SM-Guld i Futsal till Borås AIK dam

– Norrby åkte ur superettan

– Bergdalens IK drog sig ur elitettan, klarade sig kvar sportsligt, eget beslut

+ Jesper Nelin 15 i totala VC, bästa säsongen i karriären

Lag och föreningar:

IF Elfsborg (fotboll allsvenskan) 6 i serien 2022

Borås Basket (Basket SBL herr) 1 i serien, SM-silver 2023

Sjuhärad BBF (Basket SBL dam) 10 i serien

SK Elfsborg (simning) 12 bästa simidrottsklubb 2022

IK Ymer (friidrott) 15 i mästerskapsstandaren 2022

Borås AIK (Futsal SFL herr) 3 i serien – till kvartsfinal

Borås AIK (Futsal RFL dam) SM-GULD 2023

Norrby IF (fotboll Ettan södra) 15 i superettan -  degraderat

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Jesper Nelin (VM-brons stafett), skidskytte

* Lovisa Claesson Rodd

* Linus Carlsson, discgolf

* Elin Larsson, volleyboll

* Lucas Eriksson, cykel                                                                       

ESKILSTUNA

Invånare 108 000

Hänt sportsligt senaste året

+ SM-guld till Smederna Speedway, vann även grundserien

+ Dubbla VM-brons för gångaren Perseus Karlström, tog även EM-medalj

– Eskilstuna United degraderat från damallsvenskan, klarade ej elitlicensen

Lag och föreningar:

Eskilstuna Guif (Handbollsligan herr) 7 i serien – till kvartsfinal

Smederna Eskilstuna (speedway elitserien) 1 i grundserien – SM-GULD 2023

AFC Eskilstuna (Fotboll superettan) 8 i serien 2022

Eskilstuna United (fotboll elitettan) 8 i damallsvenskan – degrederat, ej elitlicens

AFC Eskilstuna (Futsal SFL herr) 10 i serien

Eskilstuna basket (Basket superettan herr) till final i superettan

Eskilstuna GF (gymnastik) Aktiva i A-landslaget (3 dam)

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Daniel Pettersson (VM-semi), Eric Johansson (VM-semi) handboll

* Anna Nordqvist, Golf

* Perseus Karlström (VM-brons x2, EM-silver) gång

* Elin Åhlin (EM-silver, flera medaljer), skytte

* Maja Åskag, friidrott

* Joel Granfors, racing

FALUN

Invånare 60 000

Hänt sportsligt senaste året

+ SM-silver till IBF Falun herrar – guldsviten bröts

+ Falun-Borlänges Maja Dahlqvist vann sprintcupen totalt. Fin säsong för Calle Halfvarsson.

+ IBF Falun dam till semifinal, bästa någonsin

+ SM-Guld Falun Ravens i softboll, sndra raka guldet

+ Jenny Rissveds vann etapplopp i landsvägscykel, och flera toppresultat inom MTB

* Arrangör av världscupen längdskidor 2023

* Navet i svensk cykelsport med flera landslagsaktiva inom många olika discipliner

Lag och föreningar:

IBF Falun (Innebandy SSL dam) 4 i serien – till semifinal

IBF Falun (Innebandy SSL herr) 1 i serien – SM-silver 2023

OK Kåre (orientering) 4 på SM-rankingen 2022

Falun/Borlänge SK (skidor) 3 på ranking över klubbarnas VC-poäng (10 åkare)

Sågmyra SK (skidor) 5 på ranking över VC-poäng (1 åkare)

Falun Ravens (softbollserien dam) SM-GULD 2022

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Julia Roddar, fotboll

* Ragnar Carlsson (VM), friidrott

* Jenny Rissveds, mountainbike/cykel

* Calle Halfvarsson (VM), Oskar Svensson (VM). Maja Dahlqvist (vann sprintcupen + VM-brons sprint) kör för Falun-Borlänge – längdskidor

* Sara Junevik, simning (tävlar för Falun)

* Isaac von Krusenstierna, Lisa Risby  orientering

* Isak Gifting, motocross

GOTLAND (ny)

Invånare 61 000

Hänt sportsligt senaste året

– Visby Ladies sist i SBL dam – flyttas ej ner

Lag och föreningar:

Endre IF (innebandy SSL dam) 6 i serien – till kvartsfinal

Visby Ladies (basket SBL dam) 11 och sist i serien

Visby IBK (innebandy herr) slutkval till SSL – ej uppflyttat

Visby/Roma (hockey allettan norra herr) 6 i serien

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

*Louise Etzner Jakobsson, paradressyr

*Johan Larsson, ishockey

GÄVLE

Invånare 103 000

Hänt sportsligt senaste året

– Brynäs herr åkte ur SHL efter mycket svag vår och kvalförlust, laget som varit längt i ligan

+ SM-silver till Brynäs dam, tredje raka silvret

– Gävle GIK innebandy ut ur SSL, blev bara ett år

+ Gefle IF tillbaka till superettan fotboll

Lag och föreningar:

Brynäs IF (ishockey SHL) 13 i serien – ut i kval Degraderat

Brynäs IF (ishockey SDHL) 2 i serien, SM-silver 2023

Gefle IF FF (fotboll superettan) 1 i Ettan norra – uppflyttat till S1

Gävle GIK (innebandy SSL herr) 14 i serien som nykomling – degraderat

Gävle GK (Golf klubblag dam) 6 på SM 2022

Strömsbro IF (ishockey allettan norra) 6 i serien

CK Granit (curling herr) 1 Elitserien, semifinal SM

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Nicklas Bäckström, Jacob Markström, Elias Lindholm, Calle Järnkrok, Jakob Silfverberg (VM), Oskar Lindblom, ishockey

* Sara McManus, curling

* Peppe Femling (VM-brons stafett), skidskytte

* Carl Bending Sorling (VM-guld) innebandy

GÖTEBORG

Invånare 597 000

Hänt sportsligt senaste året

+ SM Guld fotboll herrar BK Häcken – klubbens första herrguld någonsin. Vann även Svenska Cupen

+ SM-silver BK Häcken dam, andra raka silvret. Kvalade till Champions Leagues, ej gruppspel.

+ Frölunda hockey till SM-semifinal.

– Mesta mästarna RIK handboll åkte ur Handbollsligan efter 40 år i högsta serien

+ Semifinal för Önnereds handbollsdamer, lagets bästa säsong någonsin

+- Frölunda hockey dam upp till SDHL, men Göteborg HC drog sig ur ligan under säsongen

+ Lovisa Karlsson (+Anton Dahlberg) både VM- och EM-guld i 470 under året

– Heid ut ur SHE efter bara en seger på hela säsongen

+ Ullevi näst bästa friidrottsklubb på SM 2022

+ SM-silver i Futsal till både IFK Göteborg herr och Gais dam

+ Brons på inomhus-EM till Carl Bengtström på 400 meter

Lag och föreningar:

IFK Göteborg (fotboll allsvenskan) 8 i serien 2022

BK Häcken (fotboll allsvenskan) 1 i serien 2022 – SM-GULD 2022

BK Häcken (fotboll damallsvenskan) 2 i serien – SM-Silver 2022

Frölunda Hockey (ishockey SHL) 4 i serien – till semifinal

Örgryte IS (fotboll superettan) 13 i serien – kval efter kval

Utsiktens BK (fotboll superettan) 11 i serien 2022

GAIS (fotboll superettan) 1 i Ettan södra – uppflyttat

Redbergslid IK (Handbollsligan herr) 14 i serien – degraderat

Önnereds IK (Handbollsligan herr) 11 i serien – kvar efter kvalspel

Önnereds HK (Handboll SHE dam) 3 i serien – till semifinal

BK Heid (Handboll SHE dam) 12 i serien – degraderat

Högsbo Basket (Basket SBL dam) 9 i serien

Ullevi FK (friidrott) 2 mästerskapsstandaren 2022

Örgryte IS (friidrott) 7 mästerskapsstandaren 2022

Göteborg Majorna (orientering) 7 på SM-rankingen

IFK Göteborg (orientering) 3 på SM-rankingen

Göteborg Sim (simning) 10 bästa simidrottsklubb 2022

BK Häcken 2 (fotboll elitettan) uppflyttat från div 1, klubben två elitlag

Frölunda Hockey (ishockey dam) 1 i allsvenskan, 1 i kvalserien – Uppflyttat

Göteborg volley (Volleyboll elit dam) 5 i serien som nykomling – till kvartsfinal

Göteborg RF (rugby allsvenskan dam) semifinal 2022

GLTK (tennis elitserien herr) 2 i Grupp B

Påvelunds TBK (tennis elitserien herr) 3 i Grupp A

GLTK (tennis dam) 4 i Grupp B

Påvelunds TBK (tennis elitserien dam) 1 Grupp A – SM-silver

Delsjö GK (Golf SM klubblag dam) 4 på SM 2022

Göteborgs GK (Golf SM klubblag dam) 7 på SM 2022

BK Joker (bowling herr) 12 i serien -  degraderat

Team Göteborg SK (squash) 3 i serien herr – 4 i serien dam (slutspel ej avgjort)

IFK Göteborg Futsal (SFL herr) 2 i serien – SM-silver 2023

GAIS Futsal (Futsal RFL dam) SM-silver 2023

Påvelund TBK (Badminton mix) 3 i serien – till semifinal

Västra Frölunda BK (Badminston mix) 7 i serien

GKSS (segling allsvenskan) 4 i serien 2022

Hjuviks SK (segling allsvenskan) 10 i serien 2022

Göteborg Marvels (Amerikansk fotboll dam) spelar i nya division 1

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Khaddi Sagnia (6 på VM), Lovisa Lindh, Michaela Meijer, Maja Nilsson (VM), Carl Bengtström (VM+IEM-brons), Lisa Lilja, Thobias Montler (EM-silver, VM klubb Ullevi) friidrott

* Jens Cajuste (båda med i EM), Jennifer Falk (EM), fotboll

* Olivia Mellegård, Nina Dano (EM) Hampus Wanne (VM-semi), Jonathan Carlsbogård (Årets spelare+ VM-semi), Tobias Thulin (VM-semi), Jenny Carlsson (EM), Peter Johannesson, Emil Mellegård, handboll

* Lucas Raymond (VM), ishockey

* Johan Löfberg, basket

* Nicolina Pernheim, (VM-guld) judo para

* Nikolija Milosevic, (VM-guld amatör) MMA

* Jonathan Llado Krensler (EM-guld E-jolle) segling

* Mirjam Björklund, Karate Kyokushin

* Linnea Ström, golf

* Almida de Val, curling

* Cecilia Jonsson, Lovisa Karlsson (VM-guld), Olivia Bergström, segling

* Vilma Julevik, volleyboll

HALMSTAD

Invånare 105 000

Hänt sportsligt senaste året

+ SM-Guld Hylte/Halmstad herrar – tredje raka guldet

+ SM-silver Hylte/Halmstad damer, kunde ej försvara guldet

+ HBK tillbaka upp till Allsvenskan i fotboll

+ SM-silver till Ringenäs SK golf damer

+ SM-silver för Harplinge RK i hästhoppning

+ EM-guld i bordtennis dubbel till Karlsson/Falck som alltid haft Halmstad som sin bas

Lag och föreningar:

Halmstad BK (fotboll allsvenskan) 2 i superettan – uppflyttat

Halmstad BTK (pingisligan herr) 5 i serien

Halmstad BTK (pingisligan dam) 4 i serien – till semifinal

Hylte/Halmstad (volleyboll dam) 3 i serien – SM-silver 2023

Hylte/Halmstad (volleyboll herr) 1 i serien – SM-GULD 2023

Simklubben Laxen (simning) 15 bästa simidrottsklubb 2022

Harplingen RK (ridsport allsvenskan) 2 på SM – SM-silver

Halmstads SS (segling allsvenskan) 6 i serien 2022

Halmstad Hammers (hockey allettan södra) 7 i serien

Ringenäs SK (Golf SM klubblag dam) 2 på SM 2022 – SM-silver

Halmstad GK (Golf SM klubblag dam) 8 på SM 2022

Halmstad frigymnaster (gymnastik) Aktiva i A-landslaget (2 herr)

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Karl-Johan Johnsson, Loreta Kullashi, Gabriel Gudmundsson, Edvin Kurtulus, fotboll

* Kristian Karlsson (EM-guld dubbel), Mattias Falck (bor/tränar här, EM-guld dubbel) bordtennis

* Ingrid Lindblad, golf

HELSINGBORG

Invånare 151 000

Hänt sportsligt senaste året

+ EM-guld till simmaren Louice Hansson på 100 fjäril

+ Genombrott för Linn Grant med många segrar på tourerna, även mot män

– HIF ut ur fotbollsallsvenskan, var nykomling

+ SM-Guld i bowling till Spader Dam, mesta mästarna tog guld nr 17

– OV Helsingborg degraderat från handbollsligan efter kvalförlust

+ VM-guld i thaiboxning för Mustafa Aboutaka, Sveriges första på herrsidan på 19 år

+ EM-guld och flera andra medaljer till bowlaren Anna Andersson

Lag och föreningar:

FC Helsingborg (Innebandy SSL herr) 7 i serien – till kvartsfinal

Helsingborgs IF (Fotboll superettan) 15 i allsvenskan 2022 – degraderat

OV Helsingborg (Handbollsligan herr) 13 i serien nykomling – degraderat efter kval

Helsingborgs Sim (Simning) 4 bästa simidrottsklubb 2022

IFK Helsingborg (friidrott) 11 i mästerskapsstandaren 2022

BTK Rekord (Pingisligan herr) 4 i serien – till semifinal

Helsingborgs TK (Tennis dam) 2 i Grupp B – till semifinal

Spader Dam (bowling elitserien dam) 1 i serien – SM-GULD 2023

IS Göta (bowling elitserien herr) 7 i serien

Vasatorps GK (Golf SM klubblag dam) 3 på SM 2022 – SM-brons

Eskilsminne IF (Fotboll Ettan södra) nykomling från div 2

Helsingborg basket (Basket superettan herr) till final i superettan

GF Fram (gymnastik) SM-silver truppgymnastik herr

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Jordan Larsson, Caroline Seger (EM), Zecira Musovic (EM), Andreas Linde, fotboll

* Emma Lindqvist (EM), Linus Persson (VM-semi) handboll

* Hampus Lindholm, Sofie Lundin (VM) ishockey

* Simon Birgander, basket

* Anna Andersson (EM-guld mm) bowling

* Louice Hansson (EM-guld+2 VM-brons kort bana), Sophie Hansson, simning

* Mohammad Al-Jibory (EM-guld) Brasiliansk jujutsu

* Linn Grant, golf

* Torbjörn Blomdahl, Biljard carambole

JÖNKÖPING

Invånare 145 000

Hänt sportsligt senaste året

+ Jönköpings Sim landets näst bästa simidrottsklubb 2022

+ EM-silver i simhopp till Emma Gullstrand

Lag och föreningar:

HV71 (ishockey SHL) 11 i serien som nykomling

Jönköpings Södra IF (fotboll superettan) 12 i serien 2022

HV71 (ishockey SDHL) 8 i serien – till kvartsfinal

Jönköpings IK (innebandy SSL herr) 10 i serien

IF Hallby (Handbollsligan herr) 10 i serien

IF Hallby (Handboll SHE dam) 10 i serien som nykomling

Jönköpings SS (simning) 2 bästa simidrottsklubb 2022

Tabergsdalens TK (tennis elitserien herr) 5 i Grupp A

HC Dalen (hockey allettan södra) 5 i serien

Wetterbygden Stars (Basket Ettan dam) 1 i div1S – ansökte ej om uppflyttning

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Mattias Johansson, Branimir Hrgota, Filippa Curmark, fotboll

* Filippa Idéhn, Fredric Pettersson (VM-semi) handboll

* Tobias Ludvigsson, Cykel

* Emma Gullstrand (EM-silver), simhopp

* Victor Johansson, simning

* Sara Hjalmarsson (VM), Mira Jungåker (VM) ishockey

* Jesper Sankell (VM-guld), Cajsa Elm innebandy

* Viljo Pettersson Dahl, curling para

KALMAR

Invånare 72 000

Hänt sportsligt senaste året

+ Kalmar FF stor framgång, fyra i allsvenskan

+ Kalmarsund damer till slutspel som nykomling

– KFUM Kalmar drar sig ur SBL efter bara en säsong, flyttar självmant ner till superettan

– BK Cahoot åkte ur elitserien i bowling som nykomling

Lag och föreningar:

Kalmar FF (Fotboll allsvenskan herr) 4 i serien 2022 – ”SM-brons”

IFK Kalmar (Fotboll damallsvenskan) 11 i serien som nykomling 2022

FBC Kalmarsund (Innebandy SSL herr) 4 i serien – till kvartsfinal

FBC Kalmarsund (Innebandy SSL dam) 7 i serien som nykomling – till kvartsfinal

KFUM Kalmar (Basket SBL herr) 10 i serien nykomling – drog sig ur efter säsong

Kalmar HC (Hockey allettan södra) 1 i serien, 2 i kvalserien – ej uppflyttat

Kalmar GK (Golf SM klubblag herr) 10 i klubblags-SM 2022

BK Cahoot (bowling elitserien dam) 8 och sist i serien som nykomling -  degraderat

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Sara Algotsson-Ostholt, fälttävlan

* Elis Torhall, parkour

KARLSTAD

Invånare 96 000

Hänt sportsligt senaste året

– Färjestad kunde inte försvara sitt SM-guld, ut i kvarten game 7

+ Karlstad IBF herr upp till SSL

+ IF Göta landets tredje bästa klubb på friidrotts-SM 2022

+ SM-guld Carlstad Crusaders dam femte raka

+ Henrik Larsson brons på inomhus-EM 60m

+ Genombrott i världscupen samt JVM-guld för Hanna Aronsson Elfman

Lag och föreningar:

Färjestad BK (ishockey SHL) 6 i serien – till kvartsfinal

Karlstad IBF (innebandy SSL dam) 11 i serien

IF Göta Karlstad (friidrott) 3 i mästerskapsstandaren 2022

Karlstad IBF (Innebandy herr) Uppflyttat efter kvalspel

IF Karlstad Fotboll (fotboll Ettan norra) 5 i serien 2022

Carlstad Crusaders (Am fotboll superserien herr) 3 i serien, semifinal 2022

Carlstad Crusaders (Amerikansk fotboll dam) spel i nya division 1 – SM-GULD 2022

Karlstads CK Lag Edin (curling herr) Landslaget, SM-guld

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Jonas Brodin, Joel Eriksson Ek, Olivia Carlsson (VM), Henrik Tömmernäs, Leo Carlsson, Fabian Zetterlund (alla tre VM) ishockey

* Henrik Larsson (IEM-brons 60m), friidrott

* Hanna Aronsson Elfman, alpint

* Oskar Eriksson, curling

* Anna Bernholm, judo

* Lina Watz, simning para

* Mikaela Åhlin Kottulinsky, racing

KRISTIANSTAD

Invånare 87 000

Hänt sportsligt senaste året

+ SM-guld till IFK Kristianstad. Vann allt som gick att vinna, finalen, serien och cupen.

+ Kristianstad DFF återigen topp 4 i damallsvenskan, kvalade till Champions League

+ SM-silver till Kristianstads GK Åhus herrar i golf

– KHK nära åka ur SHE, klarade sig i avgörande kvalmatch

+ IM Sportriders tvåa i lag-SM dressyr, utöver finalen i hoppallsvenskan

Lag och föreningar:

Kristianstad DFF (fotboll damallsvenskan) 4 i serien 2022

IFK Kristianstad (Handbollsligan herr) 1 i serien – SM-GULD 2023. Vann Sv Cupen

Kristianstad HK (Handboll SHE dam) 11 i serien – kvar efter kvalspel

Kristianstads IK (Ishockey allsvenskan) 11 i serien

IM Sportriders RF (ridsport allsvenskan) 5 på SM 2022

Kristianstads GK Åhus (Golf SM klubblag herr) 2 på SM 2022 – SM-silver

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Lisa Nordén, triathlon

* Robin Pacek, judo

* Valter Chrintz, Anton Lindskog handboll

KUNGÄLV (ny)

Invånare 49 000

Hänt sportsligt senaste året 1/6 ‘22-31/5 ‘23

+ Kungälv HK dam till slutspel, inte hänt många gånger

Lag och föreningar:

Kungälvs HK (handboll SHE dam) 8 i serien – till kvartsfinal

Kungälvs HK (handboll allsvenskan herr) 4 i serien – kval ej uppflyttat

IFK Kungälv (bandy allsvenskan herr) 2 i serien – kval ej uppflyttat

KS Bandy (bandy elitserien dam) 8 i serien – till kvartsfinal

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

*Lovisa Lindh, friidrott

LIDKÖPING

Invånare 40 000

Hänt sportsligt senaste året

+ SM-guld till Villas damer, tredje raka guldet – kross i finalen

+ SM-silver till Villas herrar, vann serien men favoritföll finalen

+ Sju spelare med Villa som moderklubb vann VM-guld för Sverige, Tilda Ström skyttedrottning

Lag och föreningar:

Villa Lidköpings BK (bandy elitserien herr) 1 i serien, SM-silver 2022

Villa Lidköping BK (bandy elitserien dam) 1 i serien, SM-GULD 2023

Lidköpings FK (fotboll elitettan) 5 i serien 2022

Lidköpings TK (tennis elitserien dam) 4 i grupp A

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Rasmus Dahlin (VM), ishockey

* Ludvig Johanssson, Martin Karlsson, Joel Broberg (alla VM-guld) Tilda Ström, Agnes Öhgren, Viktoria Karlsson, Frida Wiklund (alla VM-guld) bandy

* Fredrik Norén, motocross

LINKÖPING

Invånare 167 000

Hänt sportsligt senaste året

+ LFC dam trea och brons i damallsvenskan

+ SM-guld i golf till Landeryds damer, herrarna tog brons

* Arrangör av SM-veckan sommar 2022

– Svag säsong av LHC hockey herr, nära kval

+ Linköping volley dam till semifinal

+ VM-guld för frisbeesportaren Edvin Almkvist i längd

Lag och föreningar:

Linköpings FC (fotboll damallsvenskan) 3 i serien 2022 – SM-brons

Linköping HC (ishockey SHL) 12 i serien

Linköping IBK (innebandy SSL herr) 6 i serien – till kvartsfinal

Linköping HC (ishockey SDHL) 7 i serien – till kvartsfinal

Linköping VC (volleyboll dam) 4 i serien, till semifinal

Linköpings ASS (simning) 5 bästa simidrottsklubb 2022

Landeryds GK (Golf SM klubblag herr) 3 på SM 2022 – SM-brons

Landeryds GK (Golf SM klubblag dam) 1 på SM 2022 – SM-GULD 2022

Linköping SK (squash) 6 och sist i elitserien herr – 3 i elitserien dam

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Hanna Berzelius, Enduro

* Dino Beganovic, racing

* Stina Lennartsson, fotboll

* Edvin Almkvist (VM-guld) frisbeesport

* Gustav Forsling, ishockey

LULEÅ

Invånare 79 000

Hänt sportsligt senaste året

+ SM-guld till Luleå hockey dam, sjunde guldet av åtta senaste

+ SM-guld till Luleå basket dam – tillbaka på tronen, åttonde guldet på tio år. Vann även Svenska Cupen.

* Luleå Hockey herr kunde inte försvara förra årets SM-silver, men var nära semifinal

Lag och föreningar:

Luleå HF (ishockey SHL) 10 i serien – till kvartsfinal

Luleå HF/MSSK (ishockey SDHL) 1 i serien – SM-GULD 2023

BC Luleå (Basket SBL herr) 5 i serien – till kvartsfinal

Luleå Basket (Basket SBL dam) 1 i serien, SM-GULD 2023

OK Renen (orientering) 9 på SM-poängrankingen

RIG Luleå (Basket Ettan dam) 2 i div 2N – kan ej gå upp som Riksidrottsgymnasium

Luleågymnasterna (gymnastik) Aktiva i A-landslaget (1 herr)

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Nikolaj Majorov, konståkning

* Ellen Nyström, Allis Nyström, Josefin Vesterberg, basket

* Wilma Johansson, innebandy

* Hanna Lundberg, orientering

LUND

Invånare 128 000

Hänt sportsligt senaste året

+ Lunds VK herr till semifinal

– Lugi herr mycket nära åka ur HL efter 30 år, klarade sig i avgörande kvalmatch

Lag och föreningar:

Lugi HF (Handbollsligan herr) 12 i serien – kvar efter kvalspel

Lugi HF (Handboll SHE dam) 9 i serien

Eos Lund (Basket SBL dam) 7 i serien – till kvartsfinal

IBK Lund (innebandy SSL dam) 9 i serien

Simklubben Poseidon (simning) 6 bästa simidrottsklubb 2022

Lunds VK (volleyboll herr) 4 i serien – till semifinal

Lunds VK (volleyboll dam) 8 i serien – till kvartsfinal

Torns IF (fotboll Ettan södra) 10 i serien 2022

Lunds BK (fotboll Ettan södra) 9 i serien 2022

Eos Lund (Basket superettan herr) till final i superettan

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Rolf-Göran Bengtsson, ridsport

* Andreas Palicka (VM-semi), Anna Lagerquist (EM), Simon Jeppsson, Jessica Ryde (EM), Alfred Jönsson, Isak Persson, Karl Wallinius, Tyra Axnér (EM), Clara Monti Danielsson (EM) handboll

* Ida Sundberg, innebandy

* Elna Widerström, (EM-silver synchro) Simhopp

* Max Salminen, Segling

MALMÖ

Invånare 357 000

Hänt sportsligt senaste året

+ SM-guld Rosengård dam, andra raka. Nådde gruppspel i Champions League.

– MFF:s sämsta allsvenska säsong på många år, nådde Europa League men tog inga poäng

+ MAI landets bästa friidrotts-klubb på SM, både på herr och damsidan andra raka året

– Malmö Hockey klart sist i SHL, men klarade kvalet efter stark säsongsavslutning

+ IEM-brons till MAI:s Fanny Roos i kul, medaljer även till Malmö-uppväxte T Montler

Lag och föreningar:

Malmö FF (fotboll allsvenskan) 7 i serien 2022

FC Rosengård (fotboll damallsvenskan) 1 i serien, SM-GULD 2022

Malmö Redhawks (ishockey SHL) 14 i serien – kvalspel, hängde kvar

HK Malmö (Handbollsligan herr) 9 i serien

Malmö FBC (innebandy SSL dam) 8 i serien – till kvartsfinal

Malmö AI (friidrott) 1 i mästerskapsstandaren 2022

Malmö KK (simning) 3 bästa simidrottsklubb 2022

Malmö CRF (ridsport allsvenskan) 3 på SM – SM-brons

Fair Play TK (tennis elitserien herr) 1 grupp A, till semifinal

Fair Play TK (tennis elitserien dam) 1 Grupp B, till semifinal

BMK Aura (Badminton elitserien mix) 5 i serien – till semifinal

Kulladals BS (Bowling herrar) 9 i serien

Ariana FC (fotboll Ettan södra) nykomling från div 2

BK Olympic (fotboll Ettan södra) 6 i serien 2022

FC Rosengård (Futsal RFL dam) till kvartsfinal

FC Rosengård (Futsal SFL herr) 12 och sist i serien

Malbas (Basket Ettan dam) 2 i div 1S – ansökte ej om uppflyttning

Malmö VK (volleyboll herr) slutkval till elitserien – ej uppflyttat

Malmö SS (segling allsvenskan) 8 i serien 2022

Limhamn Griffins (Amerikansk fotboll dam) spelar i nya division 1

Malmö SC (squash) 5 i serien elit herr

Motus Salto (gymnastik) SM-brons Truppgymnastik dam

Motus Salto (gymnastik) Aktiva i A-landslaget (1 dam+2 herr)

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Zlatan Ibrahimovic, Pontus Jansson, Robin Olsen, Filip Helander, Mattias Svanberg, Hanna Bennison (EM), Anthony Elanga, fotboll

* Gustav Nyquist, André Burakovsky, Rasmus Andersson, ishockey

* Elijah Clarence, Paulina Hersler basket

* Tobias Montler (EM-silver, VM-final), Fanny Roos (VM-final, IEM-brons klubb MAI), Joel Bengtsson, friidrott

* Ellen Rasmussen, innebandy

* Emilia Nilsson Garip (EM-silver synchro) Simhopp

* Oskar Rozenberg Hallberg, (OS) skateboard

* Pannie Kianzad, Ilir Latifi, MMA (UFC),

* Michael Nilsson (EM-guld), biljard carambole

MOTALA (ny)

Invånare 44 000

Hänt sportsligt senaste året

– Västers BTK sist i Pingisligan som nykomling

Lag och föreningar:

IFK Motala (Bandy elitserien herr) 7 i serien – till åttondelsfinal

Piraterna Motala (Speedwayligan) 7 i serien 2022

Västers BTK (Pingisligan herr) 8 och sist i serien som nykomling

Motala AIF (Fotboll ettan norra) 7 i serien 2022

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Linus Pettersson, Viktor Spångberg (båda VM-guld) bandy

* Maja Nilsson, friidrott

MÖLNDAL

Invånare 70 000

Hänt sportsligt senaste året

-

Lag och föreningar:

Mölndal Bandy (bandy Elitserien dam) 7 i serien – till kvartsfinal

Mölndals AIK (friidrott) 10 i mästerskapsstandaren 2022

Jitex Mölndal BK (fotboll Elitettan) 6 i serien 2022

Hills GK (golf SM klubblag dam) 5 på SM 2022

Hills GK (golf SM klubblag herr) 6 på SM 2022

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Chris Czerapowicz, basket

* Anna Kjellbin (VM) ishockey

* Josefin Taljegård, konståkning

* Samuel Gustafsson fotboll

* Christine Bjerendal, bågskytte

* Björn Goop, trav

* Ellen Ahrnberg, (VM-guld) bandy

NACKA

Invånare 109 000

Hänt sportsligt senaste året

+ Skurus damer till semifinal, men svagaste grundserien på länge

+ OK Ravinen landets näst bästa orienteringsklubb under årets SM

+ VM-silver individuellt och till Ravinens Gustav Bergman, även EM-medalj i orientering

+ SM-silver i seglingens allsvenska för KSSS

– Nacka IBK ut ur SSL dam

Lag och föreningar:

Skuru IK (Handboll SHE dam) 5 i serien – till semifinal

Nacka IBK (Innebandy SSL dam) 13 i serien – degraderat

Järla OK (Orientering) 6 på SM-poängrankingen

OK Ravinen (Orientering) 2 på SM-poängrankingen

KSSS (segling Allsvenskan) 2 i serien – SM-silver

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Carin Strömberg (EM), Elin Hansson (EM) handboll

* Alexander Wennberg, ishockey

* Niklas Ramirez (VM-guld), innebandy

* Gustav Bergman, Karolin Ohlsson orientering

* Emil Järudd, Josefine Olsson, Anton Dahlberg, Fredrik Bergström (klubb KSSS) Niklas Edler (VM-silver) segling

* Stefanie Dalbjer, innebandy

NORRKÖPING

Invånare 145 000

Hänt sportsligt senaste året 1/6 ‘22-31/5 ‘23

+ SM-Guld Norrköping Dolphins herr, tredje raka guldet för laget. Vann även Svenska Cupen.

+ Ebba Årsjö dominant i sin sport, 4 VM-guld, årets kvinnliga paraidrottare

+ Norrköping Dolphins dam till semifinal game 5, kunde ej försvara guldet. Tvåa i Svenska Cupen.

+ Dolphins vann även SM-guld i rullstolsbasket.

+ BK Kaskad bowlingherrar tog SM-silver för andra året i rad

– Vita Hästen i tvångsdegraderat från hockeyallsvenskan pga ekonomiska problem

+ VM-silver i orientering till August Mollén

+ Flera VM-guld i kanotmaraton till Melina Andersson och dubbla guld för Frida Högberg i frisbee

Lag och föreningar:

IFK Norrköping (fotboll allsvenskan) 12 i serien 2022

IFK Norrköping (fotboll damallsvenskan) 2 i elitettan – uppflyttat

Norrköping Dolphins (Basket SBL herr) 3 i serien – SM-GULD 2023

Norrköping Dolphins (Basket SBL dam) 2 i serien – till semifinal

Vita Hästen (ishockey allsvenskan) 8 i serien – DEGRADERAT pga ekonomi

Åby Ridklubb (Ridsport allsvenskan) 6 på SM 2022

IF Sylvia (fotboll Ettan norra) 10 i serien 2022

BK Kaskad (bowling herr) 1 i serien – SM-silver 2023

Norrköping squash (squash) 6 och sist i serien elit dam

NRK Trojan (rugby superallsvenskan herr) 4 i serien 2022

Norrköping FK (Futsal SFL herr) 8 i serien – till kvartsfinal

Svärtingen SK (Futsal RFL dam) till kvartsfinal

Nkpg Skpg GK (golf klubblags-SM herr) 9 på SM 2022

Norrköping Panthers (Amerikansk fotboll dam) spelar i nya division 1

Norrköping CK (curling herr) 4 Elitserien

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Kristoffer Olsson, Ken Sema, Muamer Tankovic, Filip Dagerståhl, Linus Wahlqvist, fotboll

* Jeffrey Taylor, Regan Magarity, Lovisa Hjern, Felix Terins, basket

* August Mollén (VM-silver individuellt), orientering

* Melina Andersson, (VM-guld mm) kanot maraton

* Malin Baryard Johnsson, hästhoppning

* Jesper Nielsen, Felix Claar (VM-semi) handboll

* Frida Högberg (VM-guld x2) frisbeesport

* Jimmy Ålund (EM-guld Pro Stock) Dragracing

* Ebba Årsjö (4 VM-guld), alpint para

PARTILLE

Invånare 40 000

Hänt sportsligt senaste året

+ SM-Guld till Sävehof dam, 16:e guldet i historien – mest någonsin, tagit 14 av 17 senaste.

+ SM-Guld till Team Pergamon herr bowling, försvarade förra årets guld

+ SM-silver Sävehof herr, tvåa i serien. Föll i femte avgörande finalen.

+ SM-silver Team X-Calibur dam bowling

+ VM-guld i thaiboxning till Angela Mamic

+ Jamina Roberts årets spelare i svensk handboll, i CL-final four (ej avgjort före 31/5)

+ Fyra EM-medaljer varav två guld till Pergamons bowlare J Svensson, även medaljer J Hermansson

Lag och föreningar:

IK Sävehof (Handbollsligan herr) 2 i serien – SM-silver 2023

IK Sävehof (Handboll SHE dam) 1 i serien – SM-GULD 2023

Sävedalens AIK (friidrott) 12 i mästerskapsstandaren 2022

Team Pergamon (bowling herr) 2 i serien, SM-GULD 2023

Team X-Calibur (bowling dam) 3 i serien, SM-silver 2023

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Isabelle Gulldén, Jamina Roberts (Årets spelare + EM), Jonathan Edvardsson, handboll

* Angela Mamic, (VM-guld) thaiboxning

* Andreas Kramer (VM, 4 på EM), Vidar Johansson (VM) friidrott

* Lina Strand, orientering

* Sebastian Söderberg, golf

* Josefin Hermansson (EM-guld, X-Calibur), Jesper Svensson (EM-Guld, Pergamon) bowling 

PITEÅ

Invånare 42 000

Hänt sportsligt senaste året

+ Hanna Öberg VM-drottning. 2 guld individuellt. Även segrar i VC

+ VM-guld individuellt till både Ebba Andersson och Jonna Sundling Piteå Elit

+ Piteå Elit överlägsen toppförening i längdskid-Sverige. Andersson/Sundling/Ribom med stora framgångar på både VM och världscup.

+ Elvira Öberg slogs länge om totala världscupen, Anna Magnussons första seger i världscupen

+ Totalt åtta åkare från Piteå Elit och Piteå Skidskytte tog VM-medaljer i februari

Lag och föreningar:

Piteå IF (fotboll damallsvenskan) 7 i serien 2022

Piteå Elit (skidor) 1 på ranking över VC-poäng till svenska klubbar (9 åkare)

Piteå Skidskytte (Skidskytte) Fem åkare som tagit mer än 50 VC-poäng, 3 dam 2 herr

Piteå HC (ishockey allettan norra) 3 i serien – 6 i kvalserien till HA

Piteå RK (ridsport allsvenskan) 8 på SM 2022

Piteå IF (fotboll Ettan norra) 11 i serien 2022

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Hanna Öberg (2 VM-guld individuellt), Anna Magnusson (VM-brons stafett), Elvira Öberg (VM-brons stafett), (+Peppe Femling Jesper Nelin i klubben, båda VM-brons stafett) – skidskytte

* Ebba Andersson (dubbla VM-guld), Jonna Sundling (dubbla VM-guld sprint), Emma Ribom (VM-guld och silver sprint), Johan Häggström kör Piteå Elit  – längdskidor

* Nathalie Lidman (VM) ishockey

SANDVIKEN

Invånare 39 000

Hänt sportsligt senaste året

*Arrangör av VM i curling för damer 2023

Lag och föreningar:

Sandvikens AIK (Bandy elitserien herr) 4 i serien, till kvartsfinal

Sandvikens AIK (Bandy elitserien dam) 5 i serien, till kvartsfinal

Sandvikens IF (Fotboll Ettan norra) 2 i serien 2022 – kval ej uppflyttat

Kungsbergets alpina (Alpint) 1 åkare som tog mer än 50 VC-poäng

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Sara Hector, alpint

* Albin Arisiniemi, Dennis Henriksen (båda VM-guld) Emma Ahlander (VM-guld) bandy

SKÖVDE

Invånare 57 000

Hänt sportsligt senaste året

* Arrangör av SM-veckan vinter 2023

+ Aaron Lindström tog sin första VM-medalj med ett brons i kombination

Lag och föreningar:

IFK Skövde (Handbollsligan herr) 6 i serien – till kvartsfinal

Skövde HF (handboll SHE dam) 6 i serien – till kvartsfinal

Skövde AIK (fotboll Superettan) 5 i serien som nykomling

Skövde IK (hockey allettan södra) 10 i serien

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Jack Thurin, handboll

* Lina Ljungblom (VM), ishockey

* Aaron Lindström (VM-brons), alpint para

SOLNA

Invånare 85 000

Hänt sportsligt senaste året

+ SM-guld Solna TK tennisherrar, tog tillbaka guldet

+ SM-Guld AIK golf herrar

– AIK fotboll damer ut ur damallsvenskan, jumbo

– AIK Bandy herr drog sig ur elitserien efter 1 omg pga ekonomiska problem efter storsatsning

– AIK Bandy dam till semifinal, men blev tvångsdegraderade pga ekonomin efter säsong

+ AIK Basket dam uppflyttade till SBL

Lag och föreningar:

AIK (fotboll allsvenskan) 5 i serien 2022

AIK (ishockey allsvenskan) 10 i serien – till HA-kvartsfinal

AIK (ishockey SDHL) 9 i serien – kvar via kvalspel

AIK (innebandy SSL herr) 11 i serien som nykomling

AIK (bandy elitserien dam) 2 i serien, till semifinal – tvångsdegraderat

AIK (fotboll elitettan) 14 i damallsvenskan 2022 -  degraderat 

AIK Basket (Basket Ettan dam) 1 i div 1N – uppflyttat till SBL

AIK (Golf SM klubblag herr) 1 på SM 2022 – SM-GULD 2022

Solna TK (Tennis elitserien herr) 4 i Grupp B – SM-GULD 2023

Vasalunds IF (fotboll Ettan norra) 3 i serien 2022

AIK (Amerikansk fotboll dam) spelar i nya division 1

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Robin Quaison, Alexander Isak, Daniel Sundgren fotboll

* Rasmus Wranå, lag Edin, curling

* Binta Drammeh, basket

* Patrik Nemeth (VM) ishockey

* Alex Kessidis, brottning

* Sadibou Sy, MMA/Muay Thai

STOCKHOLM

Invånare 985 000

Hänt sportsligt senaste året

+ Djurgården tvåa och Hammarby trea i allsvenskan. Djurgården stor succé i Conference League.

+ Guldbollen till Dejan Kulusevski som årets bästa fotbollsspelare

+ Neptun årets bästa simidrottsklubb 2022, andra raka året

+ SM-Guld i tennis för Enskedes damer, tredje raka guldet

+ SM-Guld Stockholm Mean Machines herrar

+ Hammarby handboll till semifinal och cupfinal, bästa säsongen på länge

+ BP herr upp till allsvenskan, upp en serie för andra året på raken

– Fryshuset sist i SBL herr och drar sig ur ligan till nästa år

+ VM-guld till tthaiboxaren Patricia Axling

Lag och föreningar:

Djurgårdens IF (fotboll allsvenskan) 2 i serien 2022 – SM-silver

Hammarby IF (fotboll allsvenskan) 3 i serien 2022 – ”Lilla silvret”

IF Brommapojkarna (fotboll allsvenskan) 1 i superettan – uppflyttat

Djurgården (fotboll damallsvenskan) 10 i serien 2022

Hammarby IF FF (fotboll damallsvenskan) 5 i serien 2022

IF Brommapojkarna (fotboll damallsvenskan) 12 i serien – kvar efter kval

Djurgårdens IF (ishockey SDHL) 3 i serien – till semifinal

Alvik Basket (Basket SBL dam) 6 i serien – till kvartsfinal

Hammarby (bandy elitserien herr) 9 i serien – till åttondelsfinal

KFUM Fryshuset (Basket SBL herr) 11 och sist – drog sig ur efter säsong

Hammarby (Handboll ligan herr) 4 i serien – till semifinal. Cupfinal

Djurgården (ishockey allsvenskan herr) 4 i serien – Till HA-final – ej uppflyttat

Spårvägens FK (friidrott) 9 mästerskapsstandaren 2022

Hässelby SK (friidrott) 6 mästerskapsstandaren 2022

SK Neptun (simning) 1 bästa simidrottsklubb 2022 – bäst i Sverige 2022

Spårvägen Sim (simning) 7 bästa simidrottsklubb 2022

Spårvägen BTK (Pingisligan herr) 3 i serien – till semifinal

Hammarby Talang FF (fotboll Ettan norra) 6 i serien 2022

FC Stockholm Internazionale (fotboll Ettan norra) 9 i serien 2022

Hammarby Bandy (bandy dam) kval till elitserien – ej uppflyttat

Stockholm Monarchs (baseboll elitserien herr)

KLTK (tennis elitserien herr & dam) 5 i grupp B herr, 5 i Grupp B dam

Mälarhöjdens IK (tennis elitserien herr) 3 i Grupp B

SALK (tennis elitserien herr & dam) 2 i Grupp A – semifinal herr, 3 i Grupp A dam

Enskede LTK (Tennis dam) 2 i Grupp A – SM-GULD 2022

Stockholm Exciles (rugby superallsvenskan herr) SM-silver 2022

Exiles Ladies (rugby allsvenskan dam) semifinal 2022

Stockholm Mean Machines (Am fotboll superserien herr) SM-GULD 2022

BK Stureby (bowling elitserien herr) 5 i serien som nykomling

BK Eva Sthlm (bowling elitserien dam) 4 i serien – till semifinal

Hammarby IF BF (bowling elitserien dam) 5 i serien

Söder (softboll elitserien dam) SM-silver 2022

Intersquash (squash) 1 i serien elit herr – 2 i serien elit dam (slutspel ej avgjort)

Stockholms SK (squash) 2 i serien herr – 5 i serien dam (slutspel ej avgjort)

Hammarby IF (Futsal SFL herr) 6 i serien – till semifinal

Djurgårdens IF (Futsal RFL dam) till semifinal

Hammarby IF (Futsal RFL dam) till semifinal

Gamla Stan YS (segling allsvenskan) 7 i serien 2022

Norrort Basket (Basket superettan herr) till final i superettan

Stockholms GK (Golf SM klubblag dam) 9 på SM 2022

Spåvägen BMF (Badminton elitserien mix) 8 och sist i serien som nykomling

Brommagymnasterna (gymnastik) SM-guld truppgymnastik Herr+Dam

KFUM Stockholm (gymnastik) SM-brons Truppgymnastik Herr

Stockholm Top, Hammarbygymnasterna, All Star (gymnastik) Aktiva i A-landslaget 

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Michelle Coleman (tävlar Spårvägen) simning

* Daniel Ståhl (4 på VM, klubb Spårvägen), Simon Pettersson (5 på VM, klubb Hässelby), Hanna Lindholm, Fredrik Samuelsson, Lisa Gunnarsson, Grete Ahlberg friidrott

* Albin Ekdal, Hjalmar Ekdal, Kristoffer Nordfeldt, Ludwig Augustinsson, Dejan Kulusevski, Carl Starfeldt, Magdalena Eriksson (EM), Amanda Nildén (EM), Jesper Karlström, Matilda Vinberg, Isak Hien, Viktor Gyökeres, fotboll

* Mika Zibanejad, Gabriel Landeskog, Jesper Bratt, Rickard Rakell, Lova Blom (VM) ishockey

* Nathalie Hagman (EM), Lucas Pellas (VM-semi) handboll

* Anna Hasselborg och Agnes Knochenhauer, curling

* Badou Jack, boxning

* Petter Menning (VM-silver), kanot

* Amanda Zahui, Ludvig Håkansson, Mattias Markusson, Klara Lundquist, Nathalie Fontaine, basket

* Patricia Axling (VM-guld), thaiboxning

* Moa Tschöp, Albin Sjögren (VM-guld) innebandy

* Ted Hedell (VM-guld) bandy

* Linda Bergström, bordtennis

* Therese Nilshagen, dressyr

SÖDERTÄLJE

Invånare 102 000

Hänt sportsligt senaste året

+ SM-silver i basket till Södertälje med hemvändarna Eldebrink/Halvarsson

+ Södertälje RK vann SM-guld i hästhoppning

Lag och föreningar:

Södertälje BBK (Basket SBL herr) 8 i serien, till kvartsfinal

Södertälje SK (ishockey allsvenskan) 5 i serien – till HA-kvartsfinal

Södertälje BBK (Basket SBL dam) 2 i serien – SM-silver 2023

Södertelge (volleyboll elit herr) 9 i serien

Södertälje RK (ridsport allsvenskan) SM-guld 2022

United IK Nordic (fotboll Ettan norra) nykomling från div 2

Södertälje Futsal Club (Futsal RFL dam) till kvartsfinal

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Emil Bemström, Marcus Sörensen (VM) ishockey

* Elin och Frida Eldebrink, Louise Halvarsson, Nicholas Spires, Tobias Borg, Adam Ramstedt basket

* Tobias Gustafsson (VM-guld), Kevin Haglund (VM-guld) innebandy

TROLLHÄTTAN (ny)

Invånare 59 000

Hänt sportsligt senaste året

+ SM-guld i badminton till Trollhättans BMK

+ Kristian Karlsson vann EM-guld i bordtennis dubbel, även i semi i singel

+ MTB-cyklisten Emil Johansson en av våra största extremidrottare

* Nils van der Poel har slutat men tog storslam på årets Idrottsgala och blev Mästarnas Mästare

Lag och föreningar:

Gripen Trollhättan BK (bandy elitserien herr) 12 i serien – kvar efter kval

FC Trollhättan (fotboll ettan södra) 4 i serien 2022

Skoftebyns IF (futsal SFL herr) 5 i serien – till kvartsfinal

Trollhättans BMK (badminton elitserien) 2 i serien – SM-GULD 2023

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

*Kristian Karlsson (EM-guld dubbel), bordtennis

* Emil Johansson, (världsetta) MTB freestyle

TÄBY

Invånare 75 000

Hänt sportsligt senaste året

-

Lag och föreningar:

Täby FC IBK (innebandy SSL dam) 5 i serien – till kvartsfinal

Täby Sim (simning) 8 bästa simidrottsklubb 2022

Täby IS (friidrott) 13 i mästerskapsstandaren 2022

Täby BMF (Badminton elitserien) 4 i serien – till kvartsfinal

Täby FK (Fotboll Ettan norra) 13 i serien 2022 – kvar via kval

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Gustav Hansson, basket

* Hilma Lövblom, alpint

* Caroline Hedwall, golf

* Bianca Salming, friidrott

UMEÅ

Invånare 132 000

Hänt sportsligt senaste året

+ SM-Guld Team Thorén innebandy, tredje raka guldet.

+ Dubbla VM-Guld till Umeåuppväxta Jonna Sundling

+ Sensationellt EM-guld i beachvolleyboll till David Åhman i par med J Hellvig

– Umeå IK åkte ur damallsvenskan som nykomling, Team TG åkte ur elitettan

– IBK Dalen ut ur SSL herr efter många år

* Arrangör av Svenska Rallyt, del av VM-serien

Lag och föreningar:

Umeå BSKT (Basket SBL herr) 4 i serien – till semifinal

IBK Dalen (innebandy SSL herr) 13 i serien -  degraderat

Team Thoren (innebandy SSL herr) 9 i serien

Team Thorén (innebandy SSL dam) 1 i serien – SM-GULD 2023

Björklöven (ishockey allsvenskan) 2 i serien. HA-semifinal

IFK Umeå (skidor) 8 på rank efter klubbarnas totala VC-poäng (3 åkare)

IKSU Volleyboll (volleyboll elitserien dam) 11 i serien – kvar efter kvalspel

Umeå IK (fotboll elitettan dam) 13 i damallsvenskan – degraderat

IBK Dalen (innebandy dam) kval till SSL – ej uppflyttat

Umeå FC (fotboll Ettan norra) 12 i serien 2022

IFK Umeå (Badminton elitserien mix) 6 i serien – till kvartsfinal

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Jonna Sundling (2 VM-guld) Linn Sömskar, Marcus Grate, skidor/rullskidor

* Carl Grundström (VM), Sebastian Aho, ishockey

* Emma Berglund, Emma Kullberg (EM), fotboll

* Emil Johansson (VM-guld), Linus Holmgren (VM-guld) innebandy

* David Åhman, (EM-guld) beachvolleyboll

UPPSALA

Invånare 242 000

Hänt sportsligt senaste året

+ SM-Guld Storvreta innebandy, tog tillbaka tronen

+ VM-guld och EM-guld till Armand Duplantis. Satte flera världsrekord. Utsedd till världens bästa friidrottare

+ SM-silver i badminton till Fyrisfjädern

+ Uppsala IK dam uppflyttat till damallsvenskan, fick platsen då Eskilstuna ej fick elitlicens

– Dalkurd ut ur superettan

– Sirius innebandy dam ut ur SSL

+ EM-guld till orienteraren Albin Ridefelt

Lag och föreningar:

IK Sirius (allsvenskan fotboll) 11 i serien 2022

Uppsala Fotboll (fotboll damallsvenskan) 3 elitettan, kval ej upp, uppflyttat efterhand

Storvreta IBK (innebandy SSL herr) 2 i serien – SM-GULD 2023

Hagunda IF (innebandy SSL herr) 12 i serien

Almtuna IS (hockeyallsvenskan) 7 i serien – till HA-kvartsfinal

IK Sirius BK (bandy elitserien herr) 10 i elitserien – till kvartsfinal

Uppsala Basket (Basket SBL herr) 9 i serien som nykomling

Uppsala basket (Basket SBL dam) 5 i serien – till kvartsfinal

IK Sirius FBC (Innebandy SSL dam) 14 i serien sist – degraderat

Gamla Upsala SK (fotboll Elitettan) 8 i serien 2022 som nykomling

Upsala IF (friidrott) 4 i mästerskapsstandaren 2022

Uppsala Volley (volleyboll Elitserien herr) 10 i serien – kvar efter kvalspel

Uppsala BoIS (bandy elitserien dam) 6 i serien som nykomling – till kvartsfinal

Dalkurd FF (Fotboll Ettan Norra) 16 i superettan – degraderat

Upsala TK (tennis elitserien herr) 4 i grupp A

Upsala TK (tennis elitserien dam) 3 i grupp B

Fyrisfjädern (Badminton) 1 i serien – SM-silver 2023

Upsala GK (Golf SM klubblag herr) 7 på SM 2022

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Armand Duplantis (VM-guld + världsrekord), friidrott

* Amanda Delgado Johansson, Klara Molin, innebandy

* Viktor Gaddefors, Marcus Eriksson, basket

* Linda Sembrant (EM), Nathalie Björn (EM), Filippa Angeldal (EM), Emma Holmgren fotboll

* Fredrik Persson (EM-guld) bangolf

* Rasmus Sandin, (VM) ishockey

* Lina Sjöberg (EM-silver), trampolin

* Albin Ridefelt, (EM-guld) orientering

* Anton Andersson, (VM-guld) bandy 

VARBERG

Invånare 68 000

Hänt sportsligt senaste året

-

Lag och föreningar:

Varbergs BoIS (fotboll allsvenskan) 14 i serien 2022 – kvar efter kval

Warberg IC (Innebandy SSL dam) 12 i serien

Warberg IC (innebandy herr) kvalspel ej uppflyttat

Tvååkers IF (fotboll Ettan södra) 7 i serien 2022

Sunvära SK (bandy dam) 9 och sist i elitserien – kvar då inget lag åker ut

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Albin Lagergren (VM-semi), handboll

* Kajsa Ericsson, (VM-guld) bandy

VÄSTERÅS

Invånare 159 000

Hänt sportsligt senaste året

+ SM-guld VSK Bandy, mesta mästarna tillbaka på tronen

+ SM-silver till VSK Bandy dam, historiskt med båda lagen i final

+ Rönnby innebandy till semifinal igen

+ VästeråsIrstas bästa säsong på länge, men missade semifinal

Lag och föreningar:

Västerås SK (bandy elitserien herr) 2 i serien, SM-GULD 2023

VästeråsIrsta (handboll SHE dam) 4 i serien – till kvartsfinal

Västerås SK FK (fotboll superettan) 9 i serien 2021

Västerås Rönnby IBK (innebandy SSL damer) 3 i serien – till semifinal

Västerås IK (ishockey allsvenskan) 9 i serien – till HA-kvartsfinal

Västerås SK/BK (bandy elitserien dam) 2 i serien – SM-silver

Västerås IBS (innebandy dam) kval till SSL – ej uppflyttat

Västerås AFG (Futsal SFL herr) 11 i serien, näst sist

Västerås Roedeers (Amerikansk fotboll dam) spelar i nya division 1

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Mikael Backlund, Jesper Wallstedt (VM) ishockey

* Elin Cederoos, boxning

* Melanie Staaf, wakeboard

* Martina Thörn, Handboll

* Victor Nilsson Lindelöf (EM), fotboll

* Alexander Galante-Carlström, Casper Backby, Rasmus Enström ( alla tre VM-guld) innebandy

* Jan Ericsson, (EM-guld Pro Mod) dragracing

* Matilda Ekh, basket

* Henrik Kjellsson (VM-guld), Isabelle Larsson (VM-guld) bandy

VÄXJÖ

Invånare 97 000

Hänt sportsligt senaste året

+ SM-Guld ishockey Växjö Lakers, klubbens fjärde på kort tid

+ Växjö IBK till semifinal, nära final

+ Växjö DFF tillbaka till damallsvenskan, vann elitettan

+ Anton Dahlberg (+Lovisa Karlsson) både VM- och EM-guld i 470 under året

* Arrangerade Bandy-VM för både herrar och damer i Åby

Lag och föreningar:

Växjö Lakers (ishockey SHL) 1 i serien – SM-GULD 2023

Växjö DFF (fotboll damallsvenskan) 1i elitettan 2022 – uppflyttat

Växjö IBK (innebandy SSL herr) 3 i serien – till semifinal

Östers IF (fotboll superettan) 3 i serien 2022 – kvalspel ej uppflyttat

Åby/Tjureda IF (bandy herr) 4 i kvalserien – ej uppflyttat

BTK Frej (pingisligan dam) 6 i serien som nykomling

Växjö TS (tennis elitserien dam) 5 i Grupp A

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Jonas Källman, handboll

* Anton Dahlberg (VM-guld + EM-guld), segling

* Alexander Björk, golf

* Ludwig Persson (VM-guld), innebandy

* Karla Thuresson (VM-guld), bandy

ÄNGELHOLM (ny)

Invånare 44 000

Hänt sportsligt senaste året

+ SM-guld i volleyboll för EVS damer, tillbaka på tronen

+ Isabelle Haak utsedd till Europas bästa spelare

Lag och föreningar:

Rögle BK (ishockey SHL) 9 I serien – till kvartsfinal

Engelholms VS (volleyboll elitserien dam) 1 i serien – SM-GULD 2023

Ängelholms FF (fotboll ettan södra) 8 i serien 2022

BK Full House (bowling elitserien herr) 6 i serien som nykomling

GK Engelholmsgymnasterna (gymnastik) SM-brons truppgymnastik

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Isabelle Haak, Anna Haak, Filippa Brink, volleyboll

* Sandra de Nergaard, bowling

* Dennis Everberg (VM) Timothy Liljegren (VM) ishockey

* Martin Nathell, kanot

* Hanna Rosvall, simning

ÖREBRO

Invånare 158 000

Hänt sportsligt senaste året

+ Örebro Hockeys delat bästa säsong genom tiderna, till semifinal

+ EM-guld individuellt och utsedd till årets orienterare Martin Regborn

+ Marcus Ericsson tvåa i Indy500 nära försvara sin titel

+ SM-guld Örebro SK Futsal herrar för andra året i rad

+ SM-silver Örebro Black Knight både herr och dam amerikansk fotboll, damerna nu lagt ner

+ Örebro volley damer till semifinal

Lag och föreningar:

KIF Örebro DFF (fotboll damallsvenskan) 9 i serien 2022

Örebro HK (ishockey SHL) 4 i serien – till semifinal

Örebro SK (fotboll superettan) 10 i serien 2022

Örebro volleyboll (volleyboll elit dam) 2 i serien – till semifinal

Hagaby GoIF (Orientering) 10 på SM-rankingen

Örebro Simallians (simning) 13 bästa simidrottsklubb 2022

Loviseholm SHK (ridsport allsvenskan) 7 på SM 2022

Örebro Syrianska IF (fotboll Ettan norra) 8 i serien 2022

Örebro Black Knights (Am fotboll superserien herr) SM-silver 2022

Örebro Eagles SK (Softbollserien dam)

Örebro SK Futsal (Futsal SFL herr) 1 i serien – SM-GULD 2023

Örebro Futsal Club (Futsal SFL herr) 9 i serien

Örebro Futsal Club (Futsal RFL dam) till kvartsfinal

BK Merci (bowling elitserien dam) 6 i serien

GF Örebro (gymnastik) SM-guld truppgymnastik mixed

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Emilia Fahlin, cykel

* Linda Andersson, volleyboll

* Fredrik Lindgren, speedway

* Isaac Kiese Thelin, fotboll

* Erik Säfström, (VM-guld), bandy

* Marcus Ericsson, Indycar (hemmabana och klubb i Örebro), Thed Björk, racing

* Martin Regborn (EM-guld), orientering

* Sara Grahn (VM) ishockey

* Malte Lundmark (VM-guld) innebandy 

ÖSTERSUND

Invånare 65 000

Hänt sportsligt senaste året

+ Dubbla VM-guld till skidåkaren Zebastian Modin, årets manlige paraidrottare

+ Emil Persson överlägsen totalvinnare av Ski Classics

+ VM-silver masstart skidskytte för Martin Ponsiluoma

+ Samtliga svenska skidskyttar och majoriteten i längdlandslaget bor och tränar i Östersund

+ Jämtland basket till semifinal game 7

+ Östersunds Basket dam till semifinal för andra året i rad

* Arrangör av EM i curling 2022 samt världscupen i skidskytte 2023

Lag och föreningar:

Jämtland Basket (basket SBL herr) 2 i serien – till semifinal

Östersund basket (basket SBL dam) 4 i serien – till semifnal

Östersunds FK (fotboll superettan herr) 14 i serien – kvar efter kvalspel

Östersunds IK (hockey allsvenskan herr) 12 i serien som nykomling

Östersunds SK (skidor) 9 på ranking över klubbarnas VC-poäng (2 åkare)

Tullus GK (skidskytte) 1 åkare som tagit mer än 50 VC-poäng

Östersunds FS (freeski) 2 åkare som tagit mer än 50 VC-poäng

Idrottare på landslagsnivå (stora lagsporter) eller högsta internationella nivå

* Martin Ponsiluoma, skidskytte

* Jesper Tjäder, Oliwer Magnusson, freeski

* Emil Persson (1 Ski Classics), Linn Svahn, Zebastian Modin (para, VM-guld x2) längdskidor

* Alexander Edler, ishockey

Fakta

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.