SVT 24 19:00: Gais-Bois i kvaldrama i kväll

Uppdaterad
Publicerad

Landskrona kämpar för att behålla sin allsvenska plats i den första av två kvalmatcher mot Gais i kväll.

Gais inleder hemma på ett regntungt Gamla Ullevi och med tränaren Roland Nilsson i truppen. Landskrona Bois har många på skadelistan, bland andra Jörgen Pettersson och Kingsley Amuneke.

-Vi kommer definitivt att spela för seger. Vi måste agera förnuftigt och hålla ett högt tempo. Gais har en vass offensiv och de är myckat farliga på fasta situationer, säger Bois tränare Mats Jingblad.

Landskrona tar ett fast grepp om den allsvenska platsen vid seger i kväll. -Det är klart att det alltid är en fördel att göra mål på bortaplan i sådana lägen. Ett bra resultat är mycket viktigt, konstaterar Jingblad på Landskronas hemsida.

Andreas Yngvesson har varit sjuk men är tillbaka. -Han har gjort sitt första pass och det ser hyfsat ut. Nu ställer vi oss frågan om han orkar i 90 minuter, säger Jingblad.

Kvalet är Landskronas tionde sedan 1934. Senast var det 1998 då Trelleborg vann med totalt 7-2.

Gais har allt att vinna. Vänstermittfältaren Daniel Nicklasson har gjort fem mål i år och passat fram till nio, mest av alla i Gais.

-Viktigast är att aldrig ge upp vad som än händer. Vi ska släppa in högst ett mål, analyserar Nicklasson i en intervju med GP.

Gamla Ullevis chef Leif Canebring varnar för en mycket tungsprungen matta. -Den blir väldigt tung. Det ska visserligen inte regna mer men någon chans att det hinner torka upp finns inte. Som tur är är planen fin från början och det är ju sista matchen, konstaterar han.

Ingemar Jansson

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.