Två spelare firar med guldmedalj och stor pokal efter SM-guld i basket 2023.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Därför nobbar Luleå Europaspel – hör tränaren berätta. Foto: Simon Eliasson / BILDBYRÅN

Helt överlägsna i Sverige – men Luleå Basket nobbar Europaspel nästa år

Uppdaterad
Publicerad

Luleå har varit helt överlägset i Sverige det här året.
Trots det tar de inte chansen till att spela i Europa nästa år.
De väljer att nobba Europa-spel – igen.
– Vi behöver tänka lite långsiktigt, säger lagets sportchef och tränare Robin Sandberg.

Luleå tog i söndags sitt nionde SM-guld på tolv år.

Men trots att de varit Sveriges klart mest framgångsrika lag på damsidan det senaste decenniet har de flera gånger valt att avstå från Europa-spel, däribland de fyra senaste åren.

Och det blir ingen comeback där nästa säsong heller – trots att de i år vann både SM-guld och Svenska cupen.

– Det kommer inte att bli något Europaspel. Jag tycker så här: Vi har sagt varje år att vi ska göra det nästa år. Men vi kan inte hålla på att säga att det är nästa år, när vi vet att det inte är nästa år, säger tränaren och sportchefen Robin Sandberg efter Luleås guldmatch mot Högsbo på söndagskvällen.

Anledningen är delvis ekonomisk, och även kopplad till deras möjligheter att utmana sportsligt.

Hör honom berätta om bakgrunden till att de nobbar Europaspel i klippet här ovanför.

I Sverige blev det bara en ligaförlust under säsongen, samt en förlust i Svenska cupen – en returmatch mot Norrköping då avancemnaget dock redan var i princip säkrat efter en seger med 25 poäng på bortaplan i den första matchen.

Kan du någon gång känna en saknad av fler tuffa matcher?

– Kanske. Men samtidigt får vi vara ödmjuka och förstå att vi gör det väldigt bra. Att vinna stort är svårt. Att vinna en match med över 20 poäng är väldigt svårt att uppnå.

– Så nej, jag vinner hellre över 30.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.