Thomas Buza intervjuas om svenska bordtennisförbundets planer för fler toppturneringar.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör Thomas Buza om förbundets planer Foto: Bildbyrån/SVT

Förbundet jobbar på fler toppturneringar i Sverige – efter Truls succé

Uppdaterad
Publicerad

Truls Möregårdh vann WTT Europe Smash på hemmaplan i Malmö.
Nu jobbar bordtennisförbundet för fler toppturneringar på svensk mark.
– Att ha svenska framgångar är superviktigt, säger Thomas Buza, förbundschef på svenska bordtennisförbundet, till SVT Sport.

Hör förbundschefens ord om ett långsiktigt avtal med WTT i spelaren ovan.

Turneringen blev en jättesuccé i och med Truls Möregårdhs storspel i herrarnas singelturnering.

Europe Smash är en av fyra grand smash-turneringar som enklast kan liknas vid tennisens grand slams och golfens majors, och det är sedan tidigare klart att turneringen kommer att spelas i Sverige igen om ett år.

Thomas Buza, förbundschef på svenska bordtennisförbundet, säger att man är jättenöjd med arrangemanget och att det lutar åt det blir i Malmö igen om ett år.

Jobbar på långsiktigt avtal

Men förbundet vill mer än så.

Kan det bli ett tredje år med spel i Sverige?

– Jag hoppas att det kanske blir fler år än så. Det är den förhoppningen som vi har, säger Thomas Buza till SVT Sport.

– Att det blir spel i Malmö nästa år är jag hyfsat säker på. Däremot kommer det här långsiktiga avtalet (med WTT) att ta lite tid, men jag är ganska säker på att vi kommer att ha ett svar innan årsskiftet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.