Foto: TT Nyhetsbyrån

Yates vann 73:e upplagan av Vueltan

Uppdaterad
Publicerad

Vuelta a Espana, det sista av de tre storloppen i cykel, har avgjorts och det blev britten Simon Yates som tog hem det.

Efter 21 etapper och 325 mil cyklade han in i Madrid som totalsegrare för första gången i karriären.

Storbritannien har därmed tagit storslam i de tre storloppen. Förutom Yates seger vann Chris Froome Giro d'Italia och Geraint Thomas tog hem Tour de France tidigare i år.

– Det är verkligen förvånande. När jag växte upp blev jag van att se franska, italienska och spanska cyklister leda vägen. Så att vi tre vinner en Grand Tour samma år visar bara hur långt den här sporten kommit i vårt land, säger Yates.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.