Gå direkt till textinnehållet
Alexander Isak

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Alexander Isaks första ord efter storflytten. Foto: Liverpool FC

Alexander Isak klar för Liverpool: ”Lång väg hit”

Uppdaterad
Publicerad

Storaffären är i hamn.

Alexander Isak, 25, är klar för Liverpool – och blir därmed den dyraste spelaren i Premier Leagues historia.

– Det har varit en lång väg hit, säger han.

Det var tidigt under sommaren som Alexander Isak tydligt uttryckte en önskan om att lämna Newcastle för spel i Liverpool. Situationen eskalerade snabbt och blev en öppen konflikt mellan landslagsstjärnan och Newcastle.

Isak, som har öst in mål i Premier League, har nu fått igenom drömflytten. 25-åringen är klar för Liverpool, som förra säsongen tog hem Premier League-titeln.

– Det har varit en lång väg hit. Men jag är superglad över att få vara en del av det här laget, den här klubben och allt den står för. Det är något jag är stolt över och jag ser fram emot det, säger han till klubbens hemsida.

T-shirt med texten ”Isak is a rat” och Alexander Isak i Newcastle-tröja.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se turerna kring Alexander Isaks övergång från Newcastle till Liverpool. Foto: TT

Anfallaren uppges kosta 1,65 miljarder kronor i övergångssumma och skulle siffran stämma så blir han den dyraste övergången i Premier Leagues historia. Hans numera lagkamrat, Florian Wirtz, hade rekordet när han flyttade från Bayer Leverkusen till Liverpool tidigare under sommaren för en summa som motsvarade 1,5 miljarder kronor.

– Jag har mycket att ge, men jag har också mycket som kan förbättras. Jag är en anfallare, men jag har alltid velat hjälpa laget så mycket som möjligt. Så klart med mål, men även mer än så. Jag vill vinna allt, fortsätter han.

Enligt samstämmiga uppgifter har svensken skrivit på ett sexårskontrakt.

Glenn Strömberg om Alexander Isak

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Experten Glenn Strömberg om Alexander Isaks roll i Liverpool. Foto: SVT/Bildbyrån

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.