Liverapportering: Allsvenskan 2025

Följ SVT Sports bevakning av allsvenskan i fotboll.

Följ SVT Sports bevakning av allsvenskan i fotboll.

Fråga Fotbollsstudion

Allsvenskan i fotboll

Selmani bänkades igen: "Det är tränarens huvudvärk"

Sedan anfallaren Astrit Selmani kom till IFK Göteborg har laget spelat tre matcher och vunnit samtliga. Han berättar om vad som har hänt sedan han kom till klubben.

– Det är klart det är skillnad på allihopa. Framför allt intensiteten och glädjen. Man märker att folk tror på sig själva. Jag har bidragit med den lilla kaxigheten som jag kan bidra med. Jag är självsäker inför varje match och det kan smitta av sig. Vi har fått igång "Mackan" (Berg). Det är väldigt viktigt för det har laget, säger Selmani till SVT Sport.

Att Marcus Berg har visat så fin målform har kanske gjort att Selmani ännu inte har fått starta i "Blåvitt". Det tror anfallaren själv att är ett angenämt problem för tränaren Jens Berthel Askou.

– Det är hans huvudvärk, men det är en bra huvudvärk. Den ska tränaren ha. Det ska vara lite svårt. Det är roligare för honom också att spelare konkurrerar med varandra. Men jag anser inte att jag och Berg konkurrerar, vi kanske kan hitta sätt att spela ihop, säger Selmani.

Markerad händelse
Foto: Bildbyrån

Uppgifter: Robin Olsen till Malmö FF i sommar

Enligt uppgifter till Aftonbladet kommer den svenske landslagsmålvakten Robin Olsen att ansluta till Malmö FF till sommaren.

– Om det stämmer är den jätteförstärkning och klockrent att få in honom. Olsen är 35 och kanske har fyra kvar i sig och behövs med sin rutin och erfarenhet när Ricardo Friedrich inte övertygat och Johan Dahlin kommit till åren, säger SVT Sports expert Daniel Nannskog.

Olsen tog två SM-guld för MFF när han spelade med klubben 2012 till 2015 innan han försvann till olika klubbar i Europa. Senaste stoppet för Olsen är i Aston Villa där han har utgående kontrakt.

Tack för att ni hängt med Gabbe och Nannskog här i chatten! Fortsätt håll koll på svt.se/sport för intervjuer och analyser från fighten.
Övriga matcher: Elfsborg-Sirius 4-3
Häcken-Degerfors 3-4
Halmstad-Mjällby 1-3
Vill man se mål ska man gå på fotboll, på återhörande!

SLUT! Hammarby tar sin fjärde seger på fem matcher i serien, laget har dessutom inte släppt in något mål i någon av dessa segrar. Närmare 28 000 åskådare på 3Arena kan lämna området, och slipper dessutom krocka med publiken som befinner sig inne i närliggande Avicii Arena, konserten med Billie Eilish håller garanterat fortfarande på.

Fem minuters tilläggstid, Malmö trycker på.

Luktar tredje raka utan seger för MFF.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Analys av Nannskog:

Två minuter kvar plus tillägg.

Yes, Gabbe är en klippa som nu beger sig ner i katakomberna för att jaga intervjuer efter matchen.

Peter • Gabriel 👍👍😊passar på att tacka dig 👍🥰du är en rattare som verkligen heter duga🥰💕😉;)

Nu behöver jag lämna över till en kollega för att förbereda för intervjuer!