Porto-FK Krasnodar
2-3
(0–3)
0–1 Tonny Vilhena (3), 0–2 Magomed-Sjapi Sulejmanov (12), 0–3 Magomed-Sjapi Sulejmanov (34), 1–3 Ze Luis (57), 2–3 Luis Diaz (77).
FK Krasnodar vidare med sammanlagt 3–3 och fler gjorda bortamål.
Celtic-Cluj, Rumänien
3-4
(0–1)
0–1 Ciprian Deac (27), 1–1 James Forrest (51), 2–1 Odsonne Edouard (61), 2–2 Billel Omrani (74 str), 3–2 Ryan Christie (76), 3–3 Billel Omrani (80), 3–4 Marius Tucudean (90).
Cluj, Rumänien vidare med sammanlagt 5–4.
Olympiakos-Basaksehir
2-0
(0–0)
1–0 Ruben Semedo (55), 2–0 Mathieu Valbuena (78 str).
Olympiakos vidare med sammanlagt 3–0.
Linz-Basel
3-1
(0–0)
1–0 Reinhold Ranftl (59), 1–1 Kemal Ademi (80), 2–1 Thomas Goiginger (89), 3–1 Marko Raguz (90).
Linz vidare med sammanlagt 5–2.
Ajax-Paok Thessaloniki
3-2
(1–1)
0–1 Diego Biseswar (23), 1–1 Dusan Tadic (43 str), 2–1 Nicolas Tagliafico (79), 3–1 Dusan Tadic (85 str), 3–2 Diego Biseswar (90).
Ajax vidare med sammanlagt 5–4.
Ferencvaros-Dinamo Zagreb
0-4
(0–1)
0–1 Arijan Ademi (16), 0–2 Bruno Petkovic (47), 0–3 Dani Olmo (55), 0–4 Amer Gojak (80).
Utv, Ferencvaros: Eldar Civic (68).
Dinamo Zagreb vidare med sammanlagt 5–1.
FC Köpenhamn-Röda Stjärnan
6-7
e str, 1–1 (1–1) e förl och full tid
0–1 Richmond Boakye (17), 1–1 Dame N'Doye (45).
Utv, FC Köpenhamn: Pep Biel (45). Röda Stjärnan: Nemanja Milunovic (54).
Röda Stjärnan vidare med sammanlagt 9–8.
Dynamo Kiev-Club Brygge
3-3
(1–1)
1–0 Vitalij Bujalskij (5), 1–1 Simon Deli (38), 2–1 Vladimir Sjepelev (50), 2–2 Ruud Vormer (88), 3–2 självmål (90), 3–3 Lois Openda (90).
Utv, Dynamo Kiev: Mykyta Burda (82). Club Brygge: Percy Tau (84).
Club Brygge vidare med sammanlagt 4–3.
Rosenborg-Maribor
3-1
(0–1)
0–1 Pozeg Rudi Vancas (45), 1–1 Alexander Søderlund (53), 2–1 Anders Konradsen (61), 3–1 Anders Konradsen (81).
Rosenborg vidare med sammanlagt 6–2.
Karabach, Azerbajdzjan-Apoel Nicosia
0-2
(0–1)
0–1 de Vincenti Tomas (34 str), 0–2 Uros Matic (68).
Utv, Karabach, Azerbajdzjan: Richard (90).
Apoel Nicosia vidare med sammanlagt 3–2.