APRIL:
Omgång 2:
19 april: IFK Norrköping – Djurgården (19.00)
20 april: Vittsjö GIK – AIK (15.00)
20 april: Växjö DFF – KIF Örebro (15.00)
21 april: Hammarby – BP (13.00)
21 april: Trelleborgs FF – Piteå IF (15.00)
21 april: Kristianstads DFF – FC Rosengård (15.00)
22 april: Linköping FC – BK Häcken (19.00)
Omgång 3:
27 april: BP – Vittsjö GIK (13.00)
27 april: FC Rosengård – AIK (15.00)
27 april: Kristianstads DFF – Hammarby (15.00)
27 april: Växjö DFF – Linköping FC (15.00)
27 april: BK Häcken – Piteå IF (15.00)
27 april: IFK Norrköping – Trelleborgs FF (15.00)
27 april: Djurgården – KIF Örebro (15.00)
MAJ:
Omgång 4:
4 maj: AIK – Norrköping (13.00)
4 maj: Trelleborg – Växjö (15.00)
4 maj: Hammarby – Djurgården (15.00)
5 maj: Häcken – BP (15.00)
5 maj: Linköping – Rosengård (15.00)
5 maj: Kif Örebro – Vittsjö (15.00)
5 maj: Piteå – Kristianstad (15.00)
Omgång 5:
8 maj: Växjö – Häcken (19.00)
8 maj: Hammarby – Norrköping (19.00)
9 maj: Trelleborg – AIK (15.00)
9 maj: Vittsjö – Linköping (15.00)
9 maj: Kif Örebro – Kristianstad (15.00)
9 maj: BP – Piteå (15.00)
9 maj: Rosengård – Djurgården (18.00)
Omgång 6:
12 maj: BP – Växjö (13.00)
12 maj: Kristianstad – Trelleborg (15.00)
12 maj: Linköping – AIK (15.00)
13 maj: Häcken – Rosengård (19.00)
13 maj: Norrköping – Kif Örebro (19.00)
13 maj: Djurgården – Vittsjö (19.00)
13 maj: Piteå – Hammarby (19.00)
Omgång 7:
18 maj: Vittsjö – Norrköping (15.00)
18 maj: AIK – Häcken (15.00)
19 maj: Kif Örebro – Piteå (14.00)
19 maj: Trelleborg – BP (15.00)
19 maj: Linköping – Djurgården (15.00)
20 maj: Växjö – Kristianstad (19.00)
20 maj: Hammarby – Rosengård (19.00)
Omgång 8:
25 maj: Häcken – Hammarby (13.00)
25 maj: BP – Kristianstad (13.00)
25 maj: AIK – Kif Örebro (13.00)
25 maj: Norrköping – Linköping (15.00)
26 maj: Rosengård – Piteå (15.00)
26 maj: Vittsjö – Trelleborg (15.00)
26 maj: Växjö – Djurgården (15.00)
JUNI:
Omgång 9:
6 juni: Kif Örebro – BP (15.00)
8 juni: Rosengård – Norrköping (15.00)
8 juni: Trelleborg – Linköping (15.00)
8 juni: Hammarby – Växjö (15.00)
8 juni: Djurgården – AIK (15.00)
9 juni: Piteå – Vittsjö (14.00)
9 juni: Kristianstad – Häcken (15.00)
Omgång 10:
12 juni: Växjö – Rosengård (19.00)
12 juni: Kif – Trelleborg (19.00)
12 juni: BP – AIK (19.00)
13 juni: Vittsjö – Hammarby (19.00)
13 juni: Häcken – Djurgården (19.00)
13 juni: Linköping – Piteå (19.00)
11 augusti: Kristianstad – Norrköping (15.00)
Omgång 11:
16 juni: BP – Rosengård (13.00)
16 juni: AIK – Växjö (13.00)
16 juni: Norrköping – Piteå (15.00)
16 juni: Linköping – Örebro (15.00)
16 juni: Hammarby – Trelleborg (15.00)
16 juni: Djurgården – Kristianstad (15.00)
17 juni: Häcken – Vittsjö (19.00)
Omgång 12:
20 juni: Rosengård – Kif Örebro (19.00)
20 juni: Trelleborg – Häcken (19.00)
23 juni: Kristianstad – Linköping (15.00)
23 juni: Vittsjö – Växjö (15.00)
23 juni: AIK – Hammarby (15.00)
23 juni: Piteå – Djurgården (15.00)
24 juni: Norrköping – BP (19.00)
Omgång 13:
26 juni: Trelleborg – Rosengård (19.00)
26 juni: Kif Örebro – Häcken (19.00)
27 juni: Piteå – AIK (19.00)
Omgång 14:
29 juni: Norrköping – Hammarby (15.00)
30 juni: BP – Djurgården (13.00)
30 juni: Vittsjö – Kif Örebro (15.00)
30 juni: Häcken – Kristianstad (15.00)
30 juni: Linköping – Växjö (15.00)
30 juni: Rosengård – Trelleborg (18.00)
JULI
Omgång 14:
1 juli: AIK – Piteå (18.00)
Omgång 15:
5 juli: Häcken – Trelleborg (18.00)
5 juli: Norrköping – Kristianstad (18.00)
5 juli: Vittsjö – Rosengård (19.00)
5 juli: Hammarby – AIK (19.00)
5 juli: Piteå – Linköping (19.00)
6 juli: Växjö – BP (15.00)
6 juli: Kif Örebro – Djurgården (15.00)
AUGUSTI:
Omgång 13 (från juni):
17 augusti: Hammarby – Linköping (15.00)
18 augusti: Kristianstad – Vittsjö (15.00)
18 augusti: Växjö – Norrköping (15.00)
19 augusti: Djurgården – BP (19.00)
Omgång 16:
25 augusti: Rosengård – Häcken
25 augusti: Trelleborg – Hammarby
25 augusti: Kristianstad – Piteå
25 augusti: Linköping – Norrköping
25 augusti: Djurgården – Växjö
25 augusti: BP – Kif Örebro
25 augusti: AIK – Vittsjö
SEPTEMBER:
Omgång 17:
1 september: Trelleborg – Norrköping
1 september: Kristianstad – Kif Örebro
1 september: Växjö – Vittsjö
1 september: Linköping – BP
1 september: Djurgården – Hammarby
1 september: AIK – Rosengård
1 september: Piteå – Häcken
Omgång 18:
8 september: Rosengård – BP
8 september: Vittsjö – Djurgården
8 september: Häcken – AIK
8 september: Norrköping – Växjö
8 september: Örebro – Linköping
8 september: Hammarby – Kristianstad
8 september: Piteå – Trelleborg
Omgång 19:
15 september: Trelleborg – Vittsjö
15 september: Kristianstad – AIK
15 september: Piteå – Växjö
15 september: Norrköping – Häcken
15 september: Kif Örebro – Rosengård
15 september: Djurgården – Linköping
15 september: BP – Hammarby
Omgång 20:
22 september: Rosengård – Växjö
22 september: Vittsjö – Kristianstad
22 september: Linköping – Trelleborg
22 september: Hammarby – Häcken
22 september: Djurgården – Norrköping
22 september: AIK – BP
22 september: Piteå – Kif Örebro
Omgång 21:
29 september: Trelleborg – Djurgården
29 september: Kristianstad – BP
29 september: Häcken – Växjö
29 september: Norrköping – Vittsjö
29 september: Hammarby – Kif Örebro
29 september: AIK – Linköping
29 september: Piteå – Rosengård
OKTOBER:
Omgång 22:
6 oktober: Rosengård – Kristianstad
6 oktober: Vittsjö – Häcken
6 oktober: Växjö – Trelleborg
6 oktober: Linköping – Hammarby
6 oktober: Kif Örebro – AIK
6 oktober: Djurgården – Piteå
6 oktober: BP – Norrköping
Omgång 23:
13 oktober: Trelleborg – Kif Örebro
13 oktober: Kristianstad – Växjö
13 oktober: Häcken – Linköping
13 oktober: Norrköping – Rosengård
13 oktober: Hammarby – Vittsjö
13 oktober: AIK – Djurgården
13 oktober: Piteå – BP
Omgång 24:
20 oktober: Rosengård – Hammarby
20 oktober: Vittsjö – Piteå
20 oktober: Växjö – AIK
20 oktober: Linköping – Kristianstad
20 oktober: Örebro – Norrköping
20 oktober: Djurgården – Häcken
20 oktober: BP – Trelleborg
NOVEMBER
Omgång 25:
3 november: Rosengård – Linköping
3 november: Kristianstad – Djurgården
3 november: Vittsjö – BP
3 november: Växjö – Hammarby
3 november: Häcken – Örebro
3 november: AIK – Trelleborg
3 november: Piteå – Norrköping
Omgång 26:
9 november: Trelleborg – Kristianstad
9 november: Norrköping – AIK
9 november: Linköping – Vittsjö
9 november: Örebro – Växjö
9 november: Hammarby – Piteå
9 november: Djurgården – Rosengård
9 november: BP – Häcken
SÅ GICK DET I DAMALLSVENSKAN 2023:
Hammarby blev svenska mästarinnor efter att ha besegrat Norrköping med 2-0 i den sista matchen på säsongen. Hammarbys första guld på 38 år.
På den nedre halvan åkte Uppsala och IFK Kalmar ur, och ersattes av AIK och Trelleborg. Brommapojkarna klarad sig kvar efter kvalspel mot Alingsås.