En leende kvinna i röd dräkt ligger på marken bland gyllene konfetti.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Jennifer Hermoso firar VM-guldet med Spanien 2023. I klippet berättar Fifa-presidenten Infantino om varför de tagit detta beslut. Foto: Mathias Bergeld / BILDBYRÅN

Damernas fotbolls-VM 2031 utökas med fler lag – 32 till 48

Uppdaterad
Publicerad

Till fotbolls-VM för damer 2031 utökas antalet lag från 32 till 48 stycken.

– Ett väldigt viktigt beslut och budskap, säger Fifa-presidenten Gianni Infantino.

Gianni Infantino berättar mer om beslutet i spelaren ovan.

Fotbolls-VM för damer växer så det knakar.

Till mästerskapet 2031 utökas antalet lag till 48 stycken – vilket blir en fördubbling av antalet lag jämfört med tolv år tidigare.

Tolv grupper

De 48 lagen kommer delas in i tolv grupper där de två bästa samt de åtta bästa grupptreorna går till sextondelsfinal. Det innebär att det totalt kommer spelas 104 matcher istället för 64 och turneringen blir en vecka längre.

Även på herrsidan utökas antalet lag till 48 – det träder i kraft redan till 2026 års mästerskap.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.