Det var 20 minuter kvar att spela när Djurgårdens Gustav Wikheim slog ett inlägg från vänsterkanten som på de bristfälliga tv-bilderna såg ut att ta på Valgeir Fridriksson utsträckta högerarm.
Häckenförsvararens reaktion skvallrade dock om något annat men för det bestraffades han enbart med ett gult kort samtidigt som Djurgården belönades med en straff.
– Bollen träffade min mage så jag vet inte hur domaren får det till att det är en straff. Jag var givetvis vansinnig över beslutet men det är han som gjort fel, inte jag, säger Fridriksson.
Berg hjälte med första målet för säsongen
Fram klev nyförvärvet från Kalmar, Oliver Berg, som haft en minst sagt tveksam inledning på säsongen, och skickade in 1–0 till Djurgården med ett välplacerat skott intill den vänstra stolproten – trots att målvakten Peter Abrahamsson slängde sig åt rätt håll.
Målet var Bergs första den här allsvenska säsongen och det skulle visa sig bli matchavgörande.
– Det är skönt så klart, jag har haft några lägen som inte har rullat in så det var skönt att få det här målet, säger Berg till SVT Sport.
Djurgården spelade smart under matchens sista 20 minuter och faktum är att Häcken inte lyckades skapa något som ens liknade en hygglig kvitteringschans.
Segern var Djurgårdens tredje på de fyra senaste matcherna. Välbehövligt med tanke på deras tröga start på säsongen.
– Vi har börjat lite knackigt men vi gjorde en stark prestation senast som vi ville bygga vidare på och det tycker jag att vi verkligen gör. Det här var viktigt för gruppens självförtroende att visa att vi kan spela fotboll mot de bästa i landet, säger Berg.
Ilska i Mjällby – efter dolda smällen: ”Kan ge rött kort”:
Allsvenskan

Djurgårdens IF
1 - 0
