Efter fredagens attacker i centrala Paris och utanför Stade de France gjordes en stor manifestation inför vänskapsmatchen mellan Frankrike och England på Wembley i tisdags. Den brittiska publiken sjöng inte bara sin egen nationalsång utan stämde upp i Marseljäsen före avspark.
Nu gör Premier League ett liknande initiativ. Ligan meddelar att den franska nationalsången kommer att spelas före alla matcher i helgen, och domarna och spelarna från båda lagen kommer att samlas i mittcirkeln.
Med 72 franska spelare i ligan utgör fransmän den näst största nationalitetsgruppen i Premier League efter engelsmän.
– Eftersom vi ligger så nära varandra och det dessutom finns en långvarig relation mellan Premier League och Frankrike, är det rätt sak att göra att spela Marseljäsen som en solidaritetsgest och ett sätt att minnas, säger ligans ordförande Richard Scudamore.
Han säger också att alla klubbar har fått en genomgång av säkerhetsläget och samarbetar med lokal polis för att lämpliga säkerhetsåtgärder ska finnas på plats i samband med matcherna.