Det blir ingen fortsättning för Jakob Michelsen i Hammarby. Klubben meddelar i dag att man sparkar den danske tränaren.
– Det är alltid trist och jobbigt när man måste ta den här typen av beslut. Men vi känner oss helt trygga i beslutet och vi är i slutändan övertygade om att det här är rätt väg för Hammarby att gå, säger sportchef Jesper Jansson till Hammarbys officiella hemsida och fortsätter:
– I de diskussioner som vi har haft internt den senaste tiden har vi tydligt känt att vi inte har samma syn som Jakob på hur vi vill utveckla laget, truppen och vårt spel.
Ny tränare på gång
Det har talats om Alexander Axén som ny tränare för Hammarby, men något besked har ännu inte kommit.
Klubben har dock som ambition att göra klart med en ersättare under den närmsta tiden.
– Vi arbetar nu med ett par olika alternativ och räknar med att ha klart med en ny huvudtränare inom kort, säger Jansson till hemsidan.
Michelsen tog över rodret i november 2016 och slutade nia med Hammarby i fjol.
Uttalar sig: ”Är verkligen ledsen”
Fram mot eftermiddagen uttalar sig Michelsen själv i frågan.
– Jag är ledsen, verkligen ledsen. Jag tror att Hammarby har en stor framtid och jag hade verkligen velat vara med. Jag vill också tacka alla supportrar från det djupaste av mitt hjärta, säger han till Sportbladet och fortsätter:
Han vill inte uttala sig om sportchef Jansson eller vad klubben gett honom för skäl till avskedet.
– Att sparkas är en del av fotbollen. Klubben bestämmer det. Men det är en konstig känsla. Det är ju första gången för mig. Men jag vill tacka fansen och spelartruppen. Många har ringt mig nu och pratat med mig. Det värmer och jag önskar spelarna allt gott. Det gäller förresten hela Hammarby.