Mardrömsbilder för IFK Norrköping – Nyman klev av efter huvudskada
Det lär finnas en och annan ”Peking”-supporter som kommer ha svårt att somna i kväll.
IFK Norrköping-ikonen Christoffer ”Totte” Nyman tvingades kliva av – efter en smäll mot huvudet.
– Det är oroväckande bilder, säger TV4 Plays kommentator Albin Skur.
Christoffer ”Totte” Nyman har över 370 matcher i IFK Norrköping och har, trots sin ständiga målskörd i allsvenskan, hängt med ”Peking” ner i superettan.
Således var det ytterst oroväckande bilder för lagets supportrar när han i den 48:e minuten nickade ihop med Landskronas Andreas Murbecks bakhuvud.
33-åringen blev liggande direkt och fick, efter en stunds behandling på planen, kliva av för dagen.
Fick hjärnskakning i mars
Och det fanns ytterligare anledning att bli orolig för lagets supportrar.
Så sent som i mars åkte ”Totte” Nyman på en hjärnskakning efter att även då fått en smäll mot huvudet.
– Det blir att jag drar bort huvudet lite. Det är vad det är, så är det med alla skador – man är lite försiktigare i början. Man får vara ännu försiktigare med skallen, sade han till Norrköpings Tidning i april.
Ny förlust
Som om inte Nymans skada var nog, så blev olyckan dubbel för ”Peking”.
Laget åkte på andra raka förlusten, efter att ha förlorat mot Landskrona med 1–3.
Norrköpings enda målskytt? Christoffer Nyman.
”Peking” har sex poäng efter fyra matcher.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.