Gå direkt till textinnehållet
Max Fenger jublar efter sitt 1–0-mål för IFK Göteborg mot Degerfors.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se Fengers fullträff Foto: Adam Ihse/TT

Mardrömsstarten sänkte Degerfors – Fenger med klassmål

Uppdaterad
Publicerad

Det var över innan det ens hann börja.

IFK Göteborg besegrade Degerfors med 3–0.

– Det ska firas med Liseberg, säger Gustav Svensson i HBO Max.

Se klassmålet i videon ovan.

Det går knappast att få en sämre start än den Degerfors fick mot IFK Göteborg under måndagskvällen. Mamadouba Diaby drog på sig två gula kort på fyra minuter och blev utvisad.

Därefter handlade det mesta om att överleva för gästerna. Blåvitt kom våg efter våg och skapade flera halvchanser – och mängder med hörnor. Till slut kom också ledningsmålet.

Santos målskytt

I den 36:e minuten stod Tobias Heintz för en yttersida till delikatess som hittade Max Fenger och 1–0 var ett faktum – ett klassmål. Fullträffen var Fengers tionde den här säsongen. Minuter senare utökade Kolbeinn Thordarson.

I den andra halvleken skrev Thomas Santos in sig i målprotokollet och matchen slutade 3–0.

– Vi fick ett rött kort och det blev en annorlunda match efter det, men vi vann rättvist. Jag är glad med mitt första mål, säger Santos i HBO Max.

SE ÄVEN: Här blir Mamadouba Diaby utvisad efter fyra minuter – se videon nedan.

Mamadouba Diaby lämnar planen efter utvisning under match mot IFK Göteborg.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Mamadouba Diaby utvisad efter fyra minuter Foto: Adam Ihse/TT



ℹ️ Innehållet är inte längre tillgängligt


Highlights från allsvenskan



ℹ️ Innehållet är inte längre tillgängligt


Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.