Domaren visar rött kort efter VAR-granskning i USA:s öppningsmatch

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se de märkliga VAR-scenerna i USA:s öppningsmatch Foto: Bildbyrån

Nya regeln i VM: VAR ändrade gult kort

Uppdaterad
Publicerad

Den som redan nu är trött på VAR har åkt på ett rejält bakslag.

Under matchen mellan USA och Paraguay användes nämligen systemet på ett historiskt sätt.

– Varje gång de skruvar på regeln så att filmningar straffas hårdare är bra, skriver BBC:s expert Danny Murphy.

Det var i den 51:a minuten som domaren plötsligt stoppade spelet.

Paraguay hade precis tilldelats en frispark – som de också slagit – när domaren tog upp handen i luften och en skylt som signalerade VAR-koll dök upp.

Fotbolls-VM 2026

Vanligtvis brukar det då innebära att videodomarna har fått nys om en potentiell straff eller ett rött kort.

Men inte den här gången.

Första gången någonsin

Efter VAR-koll valde domaren att ta bort den varning som USA:s Tim Ream åkt på i samband med frisparken, och i stället ge den till Paraguays Miguel Almirón.

På reprisbilderna syntes det också att Almirón tydligt hade filmat sig till frisparken.

Det är första gången någonsin som VAR går in och ändrar ett gult kort för att i stället ge den till en spelare i motståndarlaget. Regeln är nämligen helt ny till sommarens VM.

– Varje gång de skruvar på regeln så att filmningar straffas hårdare är bra, skriver BBC:s expert Danny Murphy.

USA vann öppningsmatchen i Los Angeles med 4–1.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Fotbolls-VM 2026

Mer i ämnet