Fetmarkerad text är matcher som sänds i SVT
Gruppspel:
1) Fredag 11 juni kl 21.00: Turkiet mot Italien
Stad: Rom
2) Lördag 12 juni kl 15.00: Wales mot Schweiz
Stad: Baku
3) Lördag 12 juni kl 18.00: Danmark mot Finland
Stad: Köpenhamn
4) Lördag 12 juni kl 21.00 i SVT1: Belgien mot Ryssland
Stad: Sankt Petersburg
Kommentatorer: Pelle Bäckman och Markus Johannesson
Sändningstid: 20.00-23.30
5) Söndag 13 juni kl 15.00 i SVT1: England mot Kroatien
Stad: London
Kommentatorer: Chris Härenstam och Glenn Strömberg
Sändningstid: 14.00-17.30
6 )Söndag 13 juni kl 18.00: Österrike mot Nordmakedonien
Stad: Bukarest
7) Söndag 13 juni kl 21.00 i SVT1: Nederländerna mot Ukraina
Stad: Amsterdam
Kommentator: Pelle Bäckman och Markus Johannesson
Sändningstid: 20.00-23.30
8) Måndag 14 juni kl 15.00: Skottland mot Tjeckien
Stad: Glasgow
9) Måndag 14 juni kl 18.00 i SVT2: Polen mot Slovakien
Stad: Sankt Petersburg
Kommentatorer: Pelle Bäckman och Markus Johannesson
Sändningstid: 17.30-20.00
10) Måndag 14 juni kl 21.00 i SVT1: Spanien mot Sverige
Stad: Sevilla
Kommentatorer: Chris Härenstam & Glenn Strömberg
Sändningstid: 20.00-00.00
11) Tisdag 15 juni kl 18.00 i SVT2: Ungern mot Portugal
Stad: Budapest
Kommentatorer: Pelle Bäckman & Markus Johannesson
Sändningstid: 17.00-20.30
12) Tisdag 15 juni kl 21.00: Frankrike mot Tyskland
Stad: München
13) Onsdag 16 juni kl 15.00: Finland mot Ryssland
Stad: Sankt Petersburg
14) Onsdag 16 juni kl 18.00 i SVT2: Turkiet mot Wales
Stad: Baku
Kommentatorer: Pelle Bäckman och Markus Johannesson
Sändningstid: 17.30-20.00
15) Onsdag 16 juni kl 21.00 i SVT1: Italien mot Schweiz
Stad: Rom
Kommentatorer: Chris Härenstam och Glenn Strömberg
Sändningstid: 20.00-23.30
16) Torsdag 17 juni kl 15.00 i SVT1: Ukraina mot Nordmakedonien
Stad: Bukarest
Kommentatorer: Pelle Bäckman & Markus Johannesson
Sändningstid: 14.00-17.30
17) Torsdag 17 juni kl 18.00: Danmark mot Belgien
Stad: Köpenhamn
18) Torsdag 17 juni kl 21.00: Nederländerna mot Österrike
Stad: Amsterdam
19) Fredag 18 juni kl 15.00 i SVT1: Sverige mot Slovakien
Stad: Sankt Petersburg
Kommentatorer: Chris Härenstam & Glenn Strömberg
Sändningstid: 14.00-18.00
20) Fredag 18 juni kl 18.00 i SVT2: Kroatien mot Tjeckien
Stad: Glasgow
Kommentator: Ola Bränholm
Sändningstid: 18.00-20.00
21) Fredag 18 juni kl 21.00 i SVT1: England mot Skottland
Stad: London
Kommentatorer: Pelle Bäckman och Markus Johannesson
Sändningstid: 20.00-00.00
22) Lördag 19 juni kl 15.00: Ungern mot Frankrike
Stad: Budapest
23) Lördag 19 juni kl 18.00: Portugal mot Tyskland
Stad: München
24) Lördag 19 juni kl 21.00: Spanien mot Polen
Stad: Sevilla
25) Söndag 20 juni kl 18.00 i SVT2: Italien mot Wales
Stad: Rom
Kommentatorer: Chris Härenstam och Glenn Strömberg.
Sändningstid: 17.15-20.30
26) Söndag 20 juni kl 18.00 SVT Kunskapskanalen: Schweiz mot Turkiet
Stad: Baku
Kommentatorer: Pelle Bäckman och Markus Johannesson
Sändningstid: 17.50-20.00
27) Måndag 21 juni kl 18.00 i SVT2: Nordmakedonien mot Nederländerna
Stad: Amsterdam
Kommentatorer: Chris Härenstam och Glenn Strömberg
Sändningstid: 17.00-20.30
28) Måndag 21 juni kl 18.00 i SVT Kunskapskanalen: Ukraina mot Österrike
Stad: Bukarest
Kommentatorer: Pelle Bäckman och Markus Johannesson
Sändningstid: 17.50-20.00
29) Måndag 21 juni kl 21.00: Finland mot Belgien
Stad: Sankt Petersburg
30) Måndag 21 juni kl 21.00: Ryssland mot Danmark
Stad: Köpenhamn
31) Tisdag 22 juni kl 21.00: Tjeckien mot England
Stad: London
32) Tisdag 22 juni kl 21.00: Kroatien mot Skottland
Stad: Glasgow
33) Onsdag 23 juni kl 18.00: Slovakien mot Spanien
Stad: Bilbao
34) Onsdag 23 juni kl 18.00: Sverige mot Polen
Stad: Sankt Petersburg
35) Onsdag 23 juni kl 21.00 i SVT1: Portugal mot Frankrike
Stad: Budapest
Kommentatorer: Chris Härenstam och Glenn Strömberg
Sändningstid: 20.00-23.30
36) Onsdag 23 juni kl 21.00 i SVT24: Tyskland mot Ungern
Stad: München
Kommentatorer: Pelle Bäckman och Markus Johannesson
Sändningstid: 20.50-23.30
Slutspel
*Samtliga dagar och tider samt matchval är preliminära och kommer fastställas efter gruppspelets slut i samråd med TV4.
Åttondelsfinalerna:
37) Lördag 26 juni kl 21.00 i SVT1: 1A mot 2C
Stad: London
Kommentatorer: Chris Härenstam och Glenn Strömberg
Sändningstid: 20.00-23.30
38) Lördag 26 juni kl 18.00: 2A mot 2B
Stad: Amsterdam
39) Söndag 27 juni kl 21.00: 1B mot 3A/D/E/F
Stad: Sevilla
40) Söndag 27 juni kl 18.00 i SVT1: 1C mot 3D/E/F
Stad: Budapest
Kommentatorer: Pelle Bäckman och Markus Johannesson
Sändningstid: 17.00-20.30
41) Måndag 28 juni kl 21.00 i SVT1: 1F mot 3A/B/C
Stad: Bukarest
Kommentatorer: Chris Härenstam & Glenn Strömberg
Sändningstid: 20.00-23.30
42) Måndag 28 juni kl 18.00: 2D mot 2E
Stad: Köpenhamn
43) Tisdag 29 juni kl 21.00: 1E mot 3A/B/C/D
Stad: Glasgow
44) Tisdag 29 juni kl 18.00 i SVT1: 1D mot 2F
Stad: London
Kommentatorer: Pelle Bäckman och Markus Johannesson
Sändningstid: 17.00-20.30
Kvartsfinalerna:
45) )Fredag 2 juli kl 18.00: Vinnare i match 41 mot vinnare i match 42
Stad: Sankt Petersburg
46) Fredag 2 juli kl 21.00 i SVT: Vinnare i match 39 mot vinnare i match 37
Stad: München
Kommentatorer: Chris Härenstam och Glenn Strömberg
47) Lördag 3 juli kl 18.00 i SVT: Vinnare i match 40 mot vinnare i match 38
Stad: Baku
Kommentatorer: Chris Härenstam och Glenn Strömberg
48) Lördag 3 juli kl 21.00: Vinnare i match 43 mot vinnare i match 44
Stad: Rom
Semifinalerna:
49) Tisdag 6 juli kl 21.00: Vinnare i match 46 mot vinnare i match 45
Stad: London
50) Onsdag 7 juli kl 21.00 i SVT: Vinnare i match 48 mot vinnare i match 47
Stad: London
Kommentatorer: Chris Härenstam och Glenn Strömberg
Final:
51) 11 juli kl 21.00: Vinnare i match 49 mot vinnare i match 50
Stad: London