Olof Mellberg reagerar på Gudmundssons frånvaro: ”Oroväckande”
Smäll för Sverige inför VM-premiären.
Gabriel Gudmundsson har missat två träningar och på grund av sjukdomssymptom.
– Det är ganska oroväckande, säger SVT:s VM-expert Olof Mellberg, på plats i Dallas.
Hör Olof Mellberg om läget i spelaren ovan.
Vänsterbacken Gabriel Gudmundsson saknades under gårdagens träning och på dagens pass fanns han inte heller med.
Herrlandslaget i fotboll
Anledningen är att han, enligt presschef Petra Thorén, är ”krasslig” och har sjukdomssymptom.
– Det är ganska oroväckande, framför allt med tanke på att jag tycker att Gudmundsson varit väldigt bra en längre tid, säger SVT:s VM-expert Olof Mellberg.
Så agerar landslaget: ”Hålls för sig själv”
Presschefen ger inga besked kring om Gudmundssons tillstånd förbättrats eller försämrats jämfört med gårdagen.
– Han håller sig för sig själv, som man bör göra när man är krasslig. Han är krasslig, sade hon i samband med passet på FC Dallas Stadium.
Sveriges VM-premiär mot Tunisien spelas i Monterrey 15 juni, med start 04.00, svensk tid.
Matchen sänds i SVT.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.