Juventus fick 2–2 mot Bayern München i den första matchen. Foto: TT Nyhetsbyrån

Skadedrabbat Juventus siktar på kvart

Uppdaterad
Publicerad

Finalist i fjol. Stor underdog nu.

Med flera tunga skador.

Men Juventus siktar ändå på kvartsfinal.

”Det kommer att bli vår kväll”, säger Massimiliano Allegri.

Det var mindre än ett år sedan Juventus spelade Champions League-final mot Barcelona. Men det är få som tror att de ens ska ta sig vidare till kvartsfinal i år. Detta då de är rejält skadedrabbade inför returen mot Bayern München i kvällens åttondelsfinal.

Inte mindre än tre nyckelspelare (Giorgio Chiellini, Paulo Dybala och Claudio Marchisio) missar kvällens match på Allianz Arena i München.           

”Bred trupp”

Tränaren Massimiliano Allegri är dock övertygad om att laget kan ta sig vidare ändå, trots att Bayern i och med 2–2 från Turin att gå på.

– Juve har en tillräckligt bred trupp med många fantastiska spelare som finns tillgängliga. Vi är positiva inför matchen, säger han till Mediaset.

Bayern vill vinna

För Bayern räcker det med 0–0. Men det gör inte att de går in defensivt.

– Vi vill göra mål och vinna, men måste ändå vara tålmodiga och intelligenta, säger tränaren ”Pep” Guardiola.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.