Verratti: ”Jag hade inte dömt straff”

Uppdaterad
Publicerad

Harry Kane tog England till final efter mål på en straffretur.

Men situationen borde aldrig ha uppstått, menar Marco Verratti.

– Det var en ganska billig straff, säger den italienske mittfältaren inför finalen.

I morgon avgörs fotbolls-EM då Italien ställs mot England på Wembley i London.

Englands finalbiljett säkrades först efter förlängning mot Danmark. Raheem Sterling gick omkull i straffområdet och domare Danny Makkelie pekade mot straffpunkten. Kasper Schmeichel räddade Harry Kanes strafförsök, men anfallaren satte dock returen som blev matchavgörande.

Fotbolls-EM

Nu uttalar sig Italiens mittfältare Marco Verratti om straffsituationen.

– Om jag var domare hade jag inte dömt straff. Domaren är så klart där för att göra sitt jobb, men jag tycker straffen var ganska billig, säger 28-åringen och fortsätter:

– Det är en del av spelet, det kan hända. Det var ett viktigt mål eftersom de vann, men vi kan väl konstatera att straffen var billig.

”Vi vill skriva historia”

Italienarna, som vann sin semifinal på straffar mot Spanien, ser fram emot att spela på Wembley – trots att de är medvetna om engelsmännens övertag på läktaren.

– Bara att vi har tagit oss dit kommer vara en extra morot. Vi vill skriva historia. Vi kommer ge allt, sen får vi se vilka som vinner, säger mittbacken Leonardo Bonucci på presskonferensen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Fotbolls-EM

Mer i ämnet